Srdcem každých hodinek je stroj, který stejně jako každý jiný potřebuje časem servis. Jednotlivé součásti se opotřebovávají a jejich třením o sebe vzniká ocelový a mosazný prach. Zároveň vysychají maziva, která jsou ve stroji naopak potřeba.
Proč hodinky potřebují servis?
Srdcem každých hodinek je stroj, který stejně jako každý jiný potřebuje časem servis. Jednotlivé součásti se opotřebovávají a jejich třením o sebe vzniká ocelový a mosazný prach. Zároveň vysychají maziva, která jsou ve stroji naopak potřeba. Díky těmto skutečnostem hodinky po čase nedokážou správně fungovat. Při kompletním servisu se celý stroj rozebere, promaže, jednotlivé součástky se vyčistí a ty, které jsou opotřebené, se vymění.
Kompletní servis
U mechanických a quartzových hodinek doporučujeme kompletní servis jednou za 5–10 let. Interval kompletního servisu se může významně měnit v závislosti na tom, jak jsou hodinky používány. Například: každodenní nošení, sport, pády, nárazy, plavaní atd.
Přetěsnění
Pravidelné přetěsnění má zásadní vliv na životnost Vašich hodinek.
- Plavání, potápění, vodní sporty, sprchování – doporučený servis jednou za 2 roky
- Běžné nošení, mytí rukou, déšť – doporučený servis jednou za 4 roky (nebo v rámci kompletního servisu)
Věděli jste, že?
Prudké výkyvy teplot mají velký vliv na těsnění hodinek. Tudíž nedoporučujeme brát hodinky do sauny či vířivky. Těsnicí prvky hodinek se nacházejí ve všech pohyblivých a vkládaných částech pouzdra (těsnění skla, luneta, víko, korunka, krček, tlačítka, korektory, héliový ventil). Těsnění jsou vyráběna z měkčených plastů a pryže. Časem degradují a své těsnicí vlastnosti ztrácí. V závislosti na těchto faktech je důležité dodržovat doporučený servis přetěsnění v rozmezí 2–4 let. Slaná voda je oproti sladké vodě výrazně agresivnější. Po kontaktu hodinek se slanou vodou doporučujeme hodinky opláchnout sladkou vodou a následně zanést do servisu na ultrazvukové čistění. Usazené krystaly soli v pohyblivých částech pouzdra a náramku hodinek přispívají k nadměrnému obrušování těchto dílů (články náramku, otočná luneta).
Vodotěsnost
Při výběru hodinek je velmi důležité dávat velký pozor na to, do jaké kategorie vodotěsnosti hodinky patří. Číslo uvedené na číselníku nebo víku pouzdra hodinek neurčuje, do jaké hloubky se můžete s hodinkami potápět, ale jakému tlaku hodinky odolají. V praxi je tento tlak ovlivněn různými vlivy: například naším pohybem pod vodou, nárazem hodinek o vodní hladinu či silou proudu vody. Rádi bychom Vás upozornili, že pro správné fungování hodinek je nezbytné dodržovat doporučené zacházení, které naleznete v naší tabulce.
Výměna baterie
Quartzové strojky využívají pro svůj chod baterii, kterou je potřeba pravidelně měnit. Se stoupajícím opotřebením strojku se zvyšuje jeho odběr energie, a životnost baterie je tím kratší. Výměna baterie se doporučuje jednou za 2 roky. Jakmile klesne interval výměny baterie pod 1 rok, začíná být na místě kompletní servis. Jak poznám, že je potřeba vyměnit baterii u hodinek? Vybrané modely quartzových hodinek disponují ukazatelem životnosti baterie a na blížící se konec upozorní tak, že vteřinová ručka skáče v intervalech 2–3 sekund.
Věděli jste, že?
Díky vysokému tlaku ve sprchové hlavici (v Evropské unii je tlak sprchové hlavice cca 5 barů=50 metrů) se nedoporučuje sprchovat s hodinkami, které mají menší vodotěsnost než 100 metrů. Kožený řemínek při kontaktu s vodou velmi trpí. Před plaváním, potápěním i sprchováním se proto doporučuje tyto hodinky sundat z ruky. Pokud jsou hodinky pod vodou či pouze vlhké, prosím, nemanipulujte s korunkou ani s tlačítky – počkejte, dokud hodinky plně nevyschnou. Pokud se Vám do hodinek dostane voda, doporučujeme je co nejdříve odnést do autorizovaného servisu.
Ultrazvukové čištění
Ošetření ultrazvukem pomáhá odstranit všechny nečistoty pouzdra, náramku a jejich pohyblivých částí. Dvojnásob to pak platí pro náramek, neboť nečistoty, které se usazují uvnitř, mohou způsobit nadměrné obroušení jednotlivých dílků a jejich poškození. Aby si Vaše hodinky zachovaly atraktivní vzhled, doporučujeme ultrazvukové čištění jednou za rok.
Jak pečovat o automatické / mechanické hodinky?
Při běžném nošení se automatické hodinky natahují samy díky pohybu zápěstí. Pokud je však delší dobu nenosíte a zastaví se, budete muset před dalším použitím nastavit čas a hodinky natáhnout ručně. K tomu stačí otočit korunkou asi 20krát směrem k 12. hodině.
Věděli jste, že?
Ultrazvukové čištění Vašich hodinek může být provedeno na servise do 24 hodin.
Věděli jste, že?
Pokud plánujete hodinky několik dní nepoužívat a chcete, aby zůstaly neustále v chodu – například kvůli hodinářské komplikaci věčného kalendáře, můžete je odložit do natahovače. Pokud ovšem víte, že hodinky nebudete používat delší dobu, například několik týdnů nebo měsíců v kuse, doporučujeme je nechat raději zastavit. Uložením v natahovači by zbytečně docházelo k opotřebení mechanismu automatického nátahu.