Legendou se často stanou i hodinky, které nejsou na první pohled nápadné a neprodají se jich statisíce kusů. Overseas zaujmou neokázalou elegancí, dokonalým technickým zpracováním i exkluzivitou.
Začalo to modelem 222
V bouřlivých sedmdesátých letech, kdy se začala rodit qauartzová krize a hlavní konkurenti uvedli na trh modely Royal Oak (1972 – Audemars Piguet) a Nautilus (1976 – Patek Philippe), uvedl Vacheron Constantin také ocelové sportovní hodinky s integrovaným ocelovým náramkem. V roce 1977 slavila manufaktura 222 let od založení a tímto číslem označila také předka modelu Overseas.
Designérem modelu 222 byl Jorg Hysek, který stejně jako Gerald Genta u PP a AP učinil u Vacheron Constantin modelem 222 radikální odklon od tradičních elegantních (oblekových) hodinek. Hodinky měly na poměry této luxusní značky sportovní vzhled a byly určeny pro aktivní jedince. Pouzdro vodotěsné do 120 metrů mělo průměr 37 mm a výšku pouhých 7,2 mm. Zajímavým prvkem bylo plastické zlaté logo integrované do pouzdra na pozici 5 hodin. Odhaduje se, že do roku 1985, kdy byl prodej ukončen, bylo vyrobeno okolo 500 ks ocelových a výrazně menší množství zlatých a kombinovaných provedení. Tomu odpovídá i jeho cena na aukcích (např. 157 000 CHF v roce 2021).
Model 333
V roce 1984 byl uveden model 333, který na typ 222 navazoval. Zaujal oktogonálním tvarem pouzdra a datumovkou umístněnou netradičně na pozici 9 hodin.
Zrození názvu Overseas
Jedním z prvních kroků po převzetí značky skupinou Vendôme Group (nyní Richemont) bylo v roce 1996 uvedení modelu Overseas.
Cílem bylo vytvoření hodinek pro globální cestovatele do zámoří, kteří toužili po odolných hodinkách ležérního stylu, jež by si zachovaly eleganci a prestiž (takové Maserati mezi hodinkami). Výrazným prvkem bylo logo firmy, rozprostírající se od desáté až po druhou hodinu, a luneta nesoucí odkaz na maltézský kříž, který je logem firmy. Nejprve bylo uvedeno pouzdro o průměru 37 mm a později se řada rozrostla také o modely s průměrem 35 mm a 24 mm.
Overseas 2004–2016
Další důležitou etapou bylo období mezi lety 2006 a 2016, kdy se rozměr pouzdra zvětšil na 42 mm. Odkaz na tvar maltézského kříže byl integrován i do kovového náramku. Spíše sportovní charakter tohoto období podtrhlo zaplnění číselníku komplikacemi a jeho strukturovaný povrch.
Aktuální Overseas (po roce 2016)
V roce 2016 došlo k posledním výrazným designovým změnám. Hodinky získaly jemnější a více elegantní podobu, pouzdro má spíše soudkovitý tvar. Luneta má nyní 6 „maltézských zubů“ namísto dřívějších osmi a sahá až k okraji pouzdra.
Dýnko je opatřeno prosklením, a je tak možné obdivovat krásně zdobené manufakturní inhouse strojky. Z hlediska komplikací jsou dostupné od tříručkového provedení až po královské komplikace, jako je věčný kalendář nebo tourbillon.
Aktuálně je v nabídce přes třicet typů modelu Overseas ve velikostech od 33 mm až po 42,5 mm. Cena začíná na 700 000 Kč (tříručkový ocelový model s datumovkou, 41 mm), za komplikace si člověk musí připlatit: duální čas začíná na 850 000 Kč (41 mm), chronograf stojí necelý milion korun (42,5 mm). Za zlaté provedení je třeba si připravit zhruba dvojnásobný obnos.
Věčný kalendář s ukazatelem měsíční fáze je k dispozicijen v ušlechtilých kovech, cena začíná na 3,2 mil Kč (42,5 mm). U tourbillonu, který je kromě zlata k dispozici i v ocelovém a titanovém provedení, je cena na vyžádání.
Exkluzivita zmíněná na začátku je daná tím, že jde o jednu z nestarších hodinářských manufaktur s nepřerušeným provozem, která často drží rekord v oblasti nejkomplikovanějších hodinek. Navíc Vacheron Constantin vyrobí ročně jen asi okolo 20 000 kusů hodin a hodinek. Když k tomu přičteme, že firma má v nabídce kromě Overseas dalších 11 modelových řad, znamená to, že množství jednotlivých modelů je opravdu určeno pouze úzké skupině milovníků špičkové hodinařiny s tradicí.