Renomovaná francouzská klenotnická značka Cartier se v loňském roce díky více než 650 tisícům prodaných hodinek umístila na druhé příčce ve světovém seznamu nejprodávanějších luxusních hodinářských značek. Vzhledem k tomu, že primárním produktem a zaměřením této značky jsou šperky, jedná se tak o skutečně působivou statistiku.  

Příběh značky Cartier se začíná psát roku 1847, kdy Louis-François Cartier přebírá klenotnickou dílnu svého mistra Adolpha Picarda v Paříži, a zakládá tím vlastní firmu nesoucí jeho jméno. Do chodu společnosti se brzy zapojuje i jeho syn Alfred a pomáhá s administrativou a rozvojem rodinné firmy. V roce 1859 otevírá Cartier svůj první butik, který následně v roce 1899 Louis Cartier – jeden ze zakladatelových tří vnuků – přesouvá na prestižní adresu Rue de la Paix v pařížské klenotnické čtvrti.

r4-2.png
Cartier butik na ulici Rue de la Paix v Paříži, rok 1899 (zdroj: Cartier)

Vnuci zakladatele Pierre a Jacques se zase významným způsobem zasazují o úspěchy společnosti a rozvoj firmy v zahraničí, kdy otevírají pobočky v Londýně a New Yorku. Otevření londýnského butiku v roce 1902 navíc časově koreluje s korunovací krále Eduarda VII., čímž značka Cartier získává oficiální zakázku na šperky pro tuto událost v podobě 27 diadémů. Již po dvou letech král uděluje firmě Cartier certifikát a výsadu výhradního dodavatele šperků pro královský dvůr. Zanedlouho firma získává stejné privilegium od královských dvorů Španělska, Portugalska, Ruska a mnoha dalších a oslovení „klenotník králů, král klenotníků“, pod kterým je Cartier znám dodnes, na sebe nenechává dlouho čekat. Přestože značka primárně vyráběla šperky a klenoty, zasadila se o jeden významný milník v hodinářském světě, a sice první náramkové hodinky určené pro piloty.

Stalo se tak roku 1904, kdy se na Louise Cartiera obrátil jeho přítel, brazilský aviatik Alberto Santos-Dumont, s problémem, se kterým se jako pilot potýkal. Stěžoval si na nepraktičnost v té době hojně používaných kapesních hodinek a komplikované odečítání času během létání. Cartier tak navrhl první náramkové hodinky s charakteristickou hranatou lunetou posetou odkrytými šroubky, římskými číslicemi na číselníku nesoucím se ve stylu Art Deco a typickou korunkou s modrým kamínkem, které pojmenoval po svém příteli, čímž vznikl  dnes již legendární model Santos.

Zajímavostí je, že Cartier uzavřel partnerství s dalším známým jménem hodinářského světa, a sice Edmondem Jaegerem, který do jeho hodinek poskytoval strojky vlastní výroby. Zatímco původní modely Santos byly vyráběny z platiny nebo zlata a nošeny na koženém řemínku, dnešní kolekce modelů Santos se nabízí v různých materiálech včetně dostupnější a odolnější oceli a kromě kožených řemínků i na kovovém tahu. Tahy jsou navíc na dnešních modelech vybaveny praktickou technologií SmartLink, která umožnuje uživateli odebírání dílků a zkracování náramku bez použití nářadí. 

 

Dnešní pojetí modelu Santos zahrnuje moderní materiály a technologie a nabízí se v různých velikostech a typech strojku. Za zmínku stojí např. zdobná skeletonová verze se strojkem na ruční nátah.

Druhým, ne-li ještě ikoničtějším modelem značky Cartier, jsou hodinky Tank. Jejich vznik se datuje k roku 1917 s následným uvedením do běžného prodeje o dva roky později. Inspirací pro jejich vznik byl pro Louise Cartiera obrázek francouzského tanku Renault FT-17 používaného během 1. světové války. Pouzdro hodinek tak svrchu připomíná siluetu tanku včetně jeho pásů. Jeden z prvních modelů věnoval Louis Cartier americkému generálovi Johnu Pershingovi. Dalšími slavnými nositeli těchto hodinek byli například Andy Warhol nebo Muhammad Ali.

1o-1.png
Model Tank, rok 1917 (zdroj: Cartier)

Ať už zvolíte od značky Cartier hodinky, nebo šperk, v typické červené krabičce získáte nejen precizně zpracovaný luxusní doplněk, ale zároveň kousek královské historie.

 

Líbil se vám tento článek?
Sdílejte ho přátelům.

Další články