Švýcarská hodinářská manufaktura IWC Schaffhausen se při vývoji svých hodinek zaměřuje na technologii a vývoj již od roku 1868. Značka se díky své technické vynalézavosti a vášni pro hledání inovativních řešení stala pojmem pro segment luxusních hodinek.
Založení firmy
Příběh firmy začal nápadem amerického hodináře Florentine Ariosto Jonese, který ve švýcarském městě Schaffhausen založil International Watch Company.
Jeho cílem bylo využít znalostí švýcarských mistrů hodinářů a vodní energie z Rýna k výrobě špičkových strojků pro kapesní hodinky určené na americký trh. Tím by se zajistila švýcarská kvalita pro americké hodinky.
Během krátké doby se Jonesovi díky velmi moderní výrobě podařilo v Schaffhausenu vyrábět více než 10 000 strojků ročně. Kalibry Jones byly založeny na platformové strategii.
Hotové hodinky byly exportovány do USA a dodávány místním prodejcům. I přes tyto pozitivní výsledky nebyl Jones schopen splnit vysoká očekávání svých akcionářů a v roce 1875 byl nucen vrátit se do Ameriky. Akcionáři IWC na jeho místo dosadili dalšího Američana, manažera z oblasti hodinářského průmyslu, Fredericka Francise Seelanda.
Otevření se světu
Firmu IWC v roce 1880 zcela přebrala rodina Rauschenbachů, kteří se přestali soustřeďovat pouze na Ameriku a otevřeli prodej hodinek do celého světa. Pod vedením Johannese Rauschenbach-Schenka uvedlo v roce 1884 na trh první model hodinek Pallweber.
Náramkové hodinky
Dle záznamů z archivu Schaffhausenu byly první náramkové hodinky IWC vyrobeny v roce 1899. Firemní hodináři osadili dámský kapesní hodinkový strojek, kalibr 64, do elegantního pouzdra vybaveného očky na řemínku.
Po smrti Johannese Rauschenbach-Schenka převzal v roce 1905 kormidlo společnosti IWC Ernst Jakob Homberger.
Hodinky pro piloty a Portugieser
Pod Hombergerovým vedením se v IWC zrodily dvě ikonické modelové řady, které jsou důležitým pilířem značky i v dnešní době. V roce 1936, díky inspiraci synovou vášní pro letectví, Homberger uvedl na trh Special Pilot’s Watch.
Druhým úspěšným počinem bylo realizování objednávky od dvou portugalských importérů. Šlo o zakázku na výrobu velkých náramkových hodinek osazených velmi přesnými strojky z kapesních hodinek. Na počest této události nese tato modelová řada dodnes označení Portugieser.
První automatický strojek a Pellaton systém
Homberger v roce 1944 jmenoval technickým ředitelem IWC Alberta Pellatona, uznávaného odborníka na technické otázky a výrobní procesy. Pellaton byl hnací silou vývoje prvního automatického strojku společnosti. Strojek měl vysoce účinný automatický natahovací systém, který k natahování pera využíval sebemenší pohyb rotoru v obou směrech.
V roce 1967 byl uveden model Aquatimer, čímž se vytvořila tradice sportovních, ale přesto elegantních hodinek.
Da Vinci Perpetual Calendar
V roce 1978 koupil IWC německý výrobce nástrojů, VDO Adolf Schindling AG. Noví majitelé přivedli na palubu Güntera Blümleina, zkušeného inženýra, který se rovněž dobře orientoval v distribuci a marketingu. Blümlein odhalil potenciál špičkových mechanických strojků a pověřil hlavního hodináře Kurta Klause vývojem mechanického věčného kalendáře. Výsledkem bylo v roce 1985 představení Da Vinci Perpetual Calendar.
K oslavě 125. výročí svého vzniku vytvořilo IWC hodinky “Il Destriero Scafusia”, které byly v té době nejkomplikovanějšími hodinkami na světě.
Pod Blümleinovým vedením se IWC kromě návratu k mechanickým strojkům začalo více věnovat aplikaci nových materiálů. V roce 1980 vznikly první titanové hodinky, které v roce 1986 následovaly hodinky s keramickým pouzdrem z oxidu zirkoničitého. Do této doby také patří spolupráce s designérem Ferdinandem A. Porsche a známý model Ocean 2000.
Začátkem nového tisíciletí bylo IWC převzato skupinou Richemont. Po nečekaném úmrtí Güntera Blümleina byl jmenován generálním ředitelem IWC Georges Kern.
V roce 2002 vznikly legendární Big Pilot’s Watch o průměru 46 milimetrů a v roce 2003 se objevilo v modelu Portugieser s věčným kalendářem také dvojité zobrazení měsíční fáze pro obě polokoule.
Od roku 2017 vede IWC nový CEO, Christoph Grainger-Herr. U příležitosti 150. výročí vzniku uvedla firma jubilejní edici inspirovanou historickými ikonickými modely. IWC pokračuje v technických inovacích, kterými jsou například digitální zobrazení věčného kalendáře, systém IWC SafeDive, materiál Ceratanium® a praktický roční (annual) kalendář.