Historie mechanických hodinek se začala psát před cca 500 lety. Na poslední třetině vývoje tohoto odvětví se významně podílela firma založená v devatenáctém století. Je neuvěřitelné, že funguje nepřetržitě od svého založení 1. 5. 1839 a je stále v soukromých rukou. Touto firmou je hodinářská manufaktura Patek Philippe, která má i české kořeny.
Bez ohledu na preference jsou zkrátka některé legendy nezpochybnitelné. Mezi takové legendy v oblasti hodinařiny bezesporu patří firma Patek Philippe. Ať už sestavuje žebříček hodinářských firem kdokoliv, je téměř jasné, že pokud není Patek Philippe na prvním místě, určitě obsadí maximálně následující dvě příčky. Mimochodem také díky firmě Patek Philippe už nenosíme hodinky v kapse, ale na zápěstí…
Už od samotného počátku je Patek Philippe důležitým hráčem v té nejvyšší lize hodinářského umění. Jeho cílem je vytvářet ty nejpřesnější, nekrásnější, nejkomplikovanější (nejsložitější) a nejspolehlivější hodinky. Za dobu své existence nosilo jejich hodinky mnoho vládců, státníků, duchovních hodnostářů, průmyslových magnátů, umělců a dalších významných osobností, kteří je koupili pro svou potřebu nebo jako gesto štědrosti k potěšení ostatních.
Stejně jako u jiných úspěšných značek je i úspěch této značky založen na práci klíčových osobností, které stály za uváděním inovací či promyšlenou obchodní strategií.
Založení společnosti a vybudování jména Patek Philippe (1839–1932)
Na začátku nejslavnější a nejvěhlasnější švýcarské hodinářské manufaktury stáli dva emigranti, Polák a Čech. Jak napovídá jeho jméno, François Czapek (původně Franciszek Czapek) byl obchodník a hodinář pocházející z Čech. Tím druhým byl Antoni Norbert Patek, který uprchl v roce 1831 z Polska po neúspěšném povstání proti ruské okupaci. Nebylo náhodou, že si pro své působení oba zvolili Švýcarsko, které bylo vyhlášené svým liberálním postojem a svobodou. U zrodu firmy PATEK, CZAPEK & CIE – FABRICANTS À GENÈVE nakonec stály tři osoby: François Czapek, Antoni Norbert Patek a Thomas Moreau. Motto nové společnosti nebylo nijak skromné: Výroba těch nejlepších a nejkrásnějších hodinek na světě.
Díky širokému okruhu Patekových známých se firmě dařilo již od samotného počátku. Ale neshody mezi oběma hlavními majiteli vedly k tomu, že se kroky Pateka a Czapeka rozešly a každý si šli svou vlastní cestou. Nového partnera našel Patek v roce 1844 na výstavě v Paříži a byl jím Jean Adrien Philippe. Tento talentovaný francouzský hodinář vynalezl mechanismus pro natahování a seřizování hodinek bez klíčku (nutno doplnit, že první s tímto nápadem přišel geniální Abraham Louis Breguet (1747–1823), který si však tento vynález nepatentoval).
V roce 1845 Patek ukončil partnerství s Czapekem a společně s Jeanem Adrienem Philippem a Vincentem Gostkowskim založil novou firmu PATEK & CIE – FABRICANTS À GENÈVE. Brzy se ukázalo že spojení bystrého obchodního ducha v osobě Pateka a geniálního hodináře, jímž byl Philippe, je ideálním spojením, které firmě zaručí úspěch.
Jako potvrzení funkčnosti tohoto spojení byla firma 1. 1. 1851 přejmenována na PATEK, PHILIPPE & CIE. Zatímco Philippe si vzal na starosti zavedení pokrokových výrobních postupů, Patek se zaměřil na rozvoj marketingu, jenž učinil jejich hodinky žádanými po celém světě. V letech 1854 a 1855 cestoval po USA, rozvíjející se průmyslové velmoci, což byl vzhledem k dopravním prostředkům této doby velmi dobrodružný podnik. Jeho rozsáhlé turné po Evropě v roce 1858 do Německa, Itálie a Ruska až do Petrohradu a Moskvy bylo také nebezpečné, protože jeho zavazadla obsahovala vzácné hodinky jeho společnosti a později i výnos z jejich prodeje. Vlaky či jiné dopravní prostředky často kvůli nepřízni počasí uvízly na celé hodiny a osobní parníky byly uprostřed Atlantiku vystaveny silným bouřím a mohutným vlnám. Stravování mívalo pochybnou kvalitu a mnohá ubytování byla špatně vytápěna. Toto velké pracovní nasazení se asi podepsalo na jeho zdravotním stavu. Zhoršila se mu anémie, kterou trpěl, a v roce 1875 se Patek cítil nucen jmenovat nástupce, aby zabránil ohrožení svého celoživotního díla – firmy PATEK, PHILIPPE & CIE. Tři jeho zaměstnanci, se kterými se dohodl, – pánové Cingria, Rouge a Köhn – vložili kapitál do společnosti a stali se spolumajiteli továrny, která měla nyní pět společníků. Tento krok se později projevil jako velmi prozíravý, protože 1. 3. 1877 Antoine Norbert Patek umírá ve věku 65 let. Jeho syn Léon měl tehdy 20 let a neměl zájem se do firmy zapojit. Postoupil všechna práva za roční apanáž 10 000 franků a žil z ní jako rentiér až do své smrti v roce 1927. Zbývající partneři pokračovali v činnosti společnosti Patek, Philippe & Cie a každých 12 let obnovovali svou smlouvu o partnerství. Ředitelem byl jmenován Joseph Antoine Bénassy-Philippe, jeden ze zeťů Jeana Adriena Philippea. V roce 1891, dva roky před svou smrtí, předal Jean Adrien Philippe svůj post svému nejmladšímu synovi Josephu Emilovi. Ve stejném roce opustili firmu společníci Edouard Köhn a Albert Cingria, kteří vrátili své podíly. Aby byla zajištěna kontinuita společnosti nad rámec časově omezených společenských smluv, rozhodli se majitelé v roce 1901 o přijetí dnes obvyklé právní formy akciové společnosti. Firma PATEK PHILIPPE & CIE se stala ANCIENNE MANUFACTURE D'HORLOGERIE PATEK, PHILIPPE & CIE, SOCIÉTÉ ANONYME. Její základní kapitál činil 1,6 milionu švýcarských franků a pět ze sedmi akcionářů byli aktivní v představenstvu: předseda A. Bénassy Philippe a členové: Jean Perrier, François Antoine Conty, Joseph Emile Philippe a Alfred G. Stein. Po smrti Josepha Emile Philippe byl jeho syn Adrien posledním potomkem rodiny zakladatele společnosti. V roce 1932 se společnost v důsledku světové hospodářské krize dostala do finanční tísně a hledala kupce.
Převzetí Patek Philippe rodinou Sternů (od roku 1932 dosud)
Vliv světové hospodářské krize, kdy firmy i jednotlivci krachovali a často nespláceli své závazky, si vynutil prodej firmy PATEK PHILIPPE bratrům Jeanovi a Charlesovi Sternovým. Sternovi dosud vedli továrnu na výrobu číselníků, se kterou PATEK PHILIPPE spolupracoval. Jejich podpora a vliv pomohly firmě PATEK PHILIPPE nejen překonat krizi, ale dokonce posílit pozici na trhu se špičkovými hodinkami. Od té doby je rodina Sternů trvale v čele jedné z nejslavnějších a nejprestižnějších švýcarských hodinářských manufaktur.
Prvním krokem po převzetí továrny bylo v roce 1932 představení pánských náramkových hodinek z dnes již legendární modelové řady Calatrava.
Po pěti letech vývoje byly v roce 1933 představeny kapesní hodinky se 24 komplikacemi, jež byly vyrobeny na objednávku amerického bankéře Henryho Gravese. Tyto hodinky ze žlutého zlata si držely až do roku 1989 titul nejkomplikovanějších hodinek světa. Hodinky o sobě daly vědět ještě dvakrát, poprvé v roce 1999, kdy je oddaný fanoušek hodinářského umění koupil v aukci za 17 milionů švýcarských franků, a podruhé v roce 2014, kdy tento model vytvořený pro amerického bankéře překonal svůj vlastní rekord a prodal se za více než 23 milionů.
Inovace ale přicházely i do sektoru „hodinek na běžné nošení“. V roce 1937 firma uvedla na trh první náramkové hodinky s funkcí World Time (Ref. 515 HU a Ref. 96 HU), které vznikly ve spolupráci s proslulým ženevským hodinářem Louisem Cottierem. Od roku 1941 se do běžné produkce dostávají hodinky s věčným kalendářem (Ref. 1526).
PATEK PHILIPPE má i svou elektronickou éru, samozřejmě dlouho před quartzem. V roce 1954 firma získala dva patenty pro fotoelektrické stolní hodiny a dva roky nato se první plně elektronické hodiny objevily v katalogu firmy.
V roce 1958 se stává ředitelem Henri Stern, syn Charlese Sterna. Henri Stern výrazně pomohl rozvoji firmy na americkém trhu. Byl také fanouškem malovaných číselníků a vášnivým sběratelem unikátních hodinek s emailovými miniaturami, které se později staly základem pro sbírku muzea PATEK PHILIPPE.
Další legendární model se objevil v roce 1976. Šlo o hodinky Nautilus (Ref. 3700/1), které vznikly podle návrhu geniálního designera Géralda Genty. Pro značku šlo o vstup na neznámé území, protože až dosud se zaměřovala na luxusní společenské (oblekové) hodinky. Nautilus byly první ocelové sportovní hodinky značky. PATEK PHILIPPE uvedl Nautilus na trh sebevědomým sloganem: „Jedny z nejdražších ocelových hodinek na světě“. Říká se, že Nautilus vznikly jako reakce na konkurenční Royal Oak, jež vznikly v roce 1972 v dílnách jejich velkého konkurenta, společnosti Audemars Piguet. Oba modely se staly legendami a jsou velmi ceněny sběrateli z celého světa.
Třetí generaci reprezentoval Philippe Stern, který stanul ve vedení firmy v roce 1993. Za jeho éry vznikl v roce 1996 známý roční kalendář (annual calendar). Tyto hodinky zaujaly nejen inovativním strojkem, ale také velmi přehledným i dobře čitelným rozvržením a zobrazením kalendářních údajů. Philippe Stern se zasadil se také o otevření Muzea PATEK PHILIPPE, které je uznáváno jako nejslavnější hodinářské muzeum. Tento „chrám hodinářství“ dokumentuje více než pětisetletou historii tohoto úžasného řemesla.
Aktuálním prezidentem firmy je od roku 2009 Thierry Stern, který reprezentuje čtvrtou generaci rodu Sternů. Pod jeho vedením vznikla PEČEŤ PATEK PHILIPPE, která potvrzuje přesnost hodinek v rozmezí -3/+2 sekundy za den a velmi důslednou kontrolu celého procesu výroby. Mezi další aktivity firmy patří také vývoj nemagnetických dílů, zejména se zaměřením na křemík.
Důležité milníky a inovace
1839 – založení společnosti a prodej prvních hodinek Patek & Czapek se čtvrťovou repeticí
1844–1845 – Jean Adrien Philippe vynalézá a patentuje mechanismus pro natahování a seřizování hodinek bez klíčku
1845 – François Czapek opouští firmu a novým společníkem se stává Jean Adrien Philippe
1851 – firma je přejmenována na PATEK, PHILIPPE & CIE
1851 – během výstavy v londýnském Crystal Palace zaujal PATEK PHILIPPE svými výrobky samotnou královnu Viktorii. Ta si pro sebe pořizuje elegantní přívěskové hodinky č. 4719 s diamantovými růžemi na modrém smaltu a pro svého milovaného manžela prince Alberta kapesní chronometr č. 3218 se čtvrťovou repeticí
1863 – Jean Adrien Philippe vynalezl slipping spring, jež zabraňuje přepínání hnacího pera a zůstává dodnes nepostradatelnou součástí hodinek s automatickým nátahem
1867 – papež Pius IX. si koupil kapesní hodinky No. 27 033 s půlčtvrťovou repeticí se dvěma gongy. Na prachové krytce byl nápis: PATER, REX / DIRIGAS INTELLIGENTIAS / ET/ CORDA / GENEVA 29 JUNII 1867
1868 – maďarské hraběnce Koscowiczové byly dodány první švýcarské náramkové hodinky, No. 27 368
1889 – patentování mechanismu věčného kalendáře pro kapesní hodinky
1889 – patentování prvního double chronographu
1910 – vytvoření hodinek “Duke of Regla”, které disponovaly westminsterskou zvonkohrou
1916 – No. 174 603, první dámské náramkové hodinky s pětiminutovou repeticí
1923 – No. 124 824, první náramkové hodinky s funkcí split-seconds chronograph
1925 – No. 97 975, první náramkové hodinky s věčným kalendářem
1925 – pro automobilního inženýra byly vyrobeny první náramkové hodinky s minutovou repeticí, No. 112 057. Ralph Teetor, který byl slepý, mimo jiné vynalezl tempomat
1932 – bratři Jean a Charles Henri Sternové přebírají PATEK, PHILIPPE & CIE
1932 – uveden první model Calatrava, Ref. 96
1933 – pro bankéře Henryho Gravese byly vytvořeny kapesní hodinky se 24 komplikacemi, No. 198 385
1932 – uvedeny první náramkové hodinky s funkcí World Time, Ref. 515 HU a Ref. 96 HU
1941 – byla zahájena sériová produkce náramkových hodinek s věčným kalendářem, Ref. 1526
1976 – uveden sportovní ocelový model Nautilus Ref. 3700/1
1989 – vznik kapesních hodinek Calibre 89 s 33 komplikacemi k oslavě 150 let Patek Philippe
1996 – patentování mechanismu ročního kalendáře, Ref. 5035J
2001 – otevření Muzea PATEK PHILIPPE v Ženevě
Shrnutí
Firma PATEK PHILIPPE v dnešní době vyrobí ročně okolo 60 000 kusů hodinek. To se může zdát hodně, ale ve srovnání s firmami ROLEX nebo OMEGA jde o velmi malé množství. Odhaduje se, že celkový počet všech hodinek PATEK PHILIPPE vyrobených od roku 1839 je menší než milion kusů, což se přibližně rovná aktuální roční produkci firmy ROLEX. Také díky tomuto omezenému množství si PATEK PHILIPPE na trhu nových i vintage hodinek udržuje status velmi luxusní a méně dostupné značky (dokonce i pro zákazníky, kteří si je mohou dovolit).
Sběratelé oceňují fakt, že PATEK PHILIPPE udržuje ve svém archivu detailní záznam o každých hodinkách vyrobených od roku 1839. Hodinky PATEK PHILIPPE také platí za vynikající investici. Díky stabilně špičkovému výkonu v kvalitě, nadčasovosti i inovacích je tato firma nejoceňovanější značkou na většině prestižních hodinářských aukcí. Je zcela běžné, že z deseti nejdráže vydražených modelů jich 9 nese logo PATEK PHILIPPE.
PATEK PHILIPPE vsadil na hodnoty, které se v hodinařině cení nejvíce, a to jsou tradice, kvalita, inovace a originalita. Ve spojení s promyšleným marketingem se této firmě podařilo vybudovat výbornou pověst. Asi nejlépe firmu vystihuje její aktuální motto:
„Ve skutečnosti nikdy nevlastníte Patek Philippe. Jen je opatrujete pro další generaci."