Značka Jaeger LeCoultre je jednou z nejrenomovanějších a nejvíce fascinujících v oblasti luxusních hodinek. Jméno, které je zároveň největším jazykolamem i pro spoustu hodinkových nadšenců a vedou se o jeho správné výslovnosti dohady, je spojeno se světem mechanických hodinek, mechanickými komplikacemi a inovátorským přístupem již téměř dvě stě let.
Firmu založil v roce 1833 Antoine LeCoultre (Obr. 1) v malé vesničce Le Sentier v údolí Vallée de Joux. V rodinné stodole přebudované na hodinářský ateliér (Obr. 2) nevyráběl pouze hodinky, ale také vlastní nástroje a zařízení, která vynalézal a sestrojoval za účelem vytvářet co nejmenší součástky s co největší přesností. Jeden z průlomových vynálezů, tzv. „millionometer“ (Obr. 3), představil Antoine LeCoultre v roce 1844. Jednalo se o zařízení schopné měřit na tisícinu milimetru, tedy jeden mikron (µ), a tímto průlomovým vynálezem, který se stal nejpřesnějším měřicím nástrojem své doby, výrazně přispěl ke zlepšení přesnosti a spolehlivosti vyráběných hodinek.
Tempo, kterým se firma pod vedením Elieho LeCoultre, syna zakladatele Antoina LeCoultre, rozvíjela a rostla, bylo tak dynamické, že se jí brzy v oblasti Vallée de Joux začalo přezdívat „La Grande Maison“ (velký dům) a stala se největším zaměstnavatelem a nejdůležitější firmou v regionu. V roce 1870 zaměstnávala již kolem 500 lidí a do konce roku 1900 měla na kontě již přes 350 různých vynalezených kalibrů (z toho 128 vybavených funkcí chronografu a 99 opakovacími mechanismy, tzv. „repeatery“, které umožňují pomocí odbíjení oznámit, kolik je hodin).
V roce 1903 se Jacques-David LeCoultre (Obr. 9), vnuk zakladatele Antoina LeCoultre, setkává s pařížským hodinářem Edmondem Jaegerem (Obr. 10), který ho nadchne myšlenkou vytvářet ultratenké kapesní hodinky, a již po čtyřech letech v roce 1907 firma LeCoultre představuje ty nejtenčí kapesní hodinky (Obr. 5) s tím nejtenčím strojkem na světě, nesoucím označení LeCoultre Calibre 145 a měřícím pouhých 1,38 mm (Obr. 4).
Začátek 20. století je obdobím, kdy značka LeCoultre začíná dodávat ve značné míře strojky vlastní výroby i ostatním hodinářským značkám takových jmen, jako je např. Patek Philippe nebo Cartier, a tato spolupráce trvá několik dalších dekád.
V roce 1928 přichází firma LeCoultre ve spolupráci s vynálezcem Jeanem-Léonem Reutterem s dalším revolučním výrobkem – stolními hodinami Atmos, čerpajícími energii z těch nejmenších atmosférických změn. Jeho mechanismus „věčného nabíjení“ byl založen na principu kontrakce a expanze směsi plynu v hermeticky uzavřené kapsli propojené s hlavní pružinou. Pouhá změna teploty o jediný stupeň stačila k dodání rezervy nátahu hodinám na dva dny.
Zlomovým je pro firmu LeCoultre rok 1931, neboť uvádí na trh náramkové hodinky, které se později stanou legendou a bez debaty tím nejikoničtějším modelem značky. Jedná se o slavný model Reverso (Obr. 6 a 7). Vše začalo během zimy v roce 1930–1931, kdy se švýcarský obchodník a sběratel hodinek César de Trey během svých cest po Indii zúčastnil zápasu koňského póla v klubu důstojníků britské armády. Jeden z hrajících důstojníků, který právě rozbil svoje hodinky, vyzval de Treye, aby vynalezl hodinky dostatečně robustní na to, aby zápasu póla odolaly bez úhony. César de Trey konzultoval nápad otočných hodinek s tehdejším majitelem manufaktury David-Jacquesem LeCoultrem. Ten pověřil výrobou oboustranného pouzdra firmu Jaeger S.A., se kterou již v minulosti spolupracoval, až následně francouzský designér René-Alfred Chauvot přišel s unikátním řešením vysouvacího a překlopného mechanismu, který si nechal 4. března 1931 patentovat (Obr. 8).
Výsledkem byly elegantní hodinky, u nichž bylo možné číselník překlápět směrem dolů, a chránit jej tak před nárazy. Otočené zadní víko hodinek zároveň nositeli nabízelo velkorysou plochu k personalizaci hodinek.
Šest let od uvedení modelu Reverso, v roce 1937, dochází po vzájemné spolupráci k oficiálnímu spojení obou hodinářských jmen a vzniká firma Jaeger LeCoultre.
Významný přínos hodinářskému světu zajistila značka Jaeger LeCoultre v roce 1956 uvedením prvních automatických hodinek s funkcí alarmu. Úplně první značkou, která zabudovala budík do hodinek, byla sice Eterna kolem roku 1907, ale jednalo se o hodinky na ruční nátah a navíc intenzita zvonění byla u daného modelu pro praktické využití nedostatečná. Dalším problémem bylo, že vibrace alarmu negativně ovlivňovaly chod strojku a jeho přesnost. Ve 40. letech hodinky s budíkem zdokonalila značka Vulcain se svým modelem Cricket, ale stále se jednalo o hodinky s manuálním nátahem. Prvenství hodinek s alarmem s automatickým nátahem tak s modelem Memovox získává právě značka Jaeger LeCoultre (Obr. 12). Hodinky měly dvě korunky a na číselníku otočný disk s indikátorem. Uvnitř se skrýval automatický strojek 815 pracující na frekvenci 2,5 Hz.
Funkce zvonění v elegantních hodinkách Memovox, které do té doby pomáhalo zejména obchodníkům zapamatovat si důležité schůzky, našla uplatnění o tři roky později znovu v prvních potápěčských hodinkách s funkcí alarmu, které značka Jaeger LeCoultre jako první na světě v roce 1959 představila. Jednalo se o model Memovox Deep Sea (Obr. 13), který pomocí zvonění a vibrací pod vodní hladinou dal potápěči signál, kdy se vynořit.
V roce 1968, kdy je svět fascinován dobýváním všeho druhu, ať už vesmíru, oceánů, nebo pólů, přichází Jaeger LeCoultre s novou a vylepšenou verzí potápěčských hodinek nazvaných Memovox Polaris, pojmenovaných po nejjasnější hvězdě Polárce. Hodinky mají nově zvětšené 42mm pouzdro, přidanou třetí korunku pro ovládání vnitřní otočné lunety, zvýšenou ochranu proti otřesům a magnetismu, vodotěsnost 200 metrů a přepracované indexy s aplikovanou luminiscenční tritiovou vrstvou, včetně luminiscenčního trojúhelníkovitého indikátoru budíku (Obr. 14).
Značka Jaeger LeCoultre, která od roku 2000 patří pod skupinu Richemont, má na svém kontě více než 430 registrovaných patentů a přes 1300 unikátních kalibrů. Patří mezi jedny z nejpokrokovějších značek, co se hodinářských komplikací týče, a vyrábí hodinky z kategorie tzv. „Haute Horlogerie“ (vysoké hodinařiny). Mezi její nejzásadnější výtvory patří minutová repetice, která na přání aktivací posuvného tlačítka odbije přesný čas. Pomocí drobných kladívek a gongů hodinky zahrají jiný tón pro hodiny, čtvrthodiny a minuty a v případě kalibru Master Hybris Mechanica 184 dokonce i melodii. Dalším mistrovským dílem z domu JLC je tzv. Gyrotourbillon (Obr. 15) – první víceosý tourbillon, který zcela působí proti vlivům zemské gravitace v jakékoliv poloze a znatelně přispívá k přesnosti chodu hodinek. V neposlední řadě značka Jaeger LeCoultre zdokonalila měření a zobrazování astronomických funkcí a aspektů času souvisejících s nebeskými tělesy – Sluncem, Měsícem a hvězdami (Obr. 16).