Pokud je řeč o hodinkách pro piloty, každý si jistě vzpomene na BRETLING Navitimer, letecký chronograf s kruhovým logaritmickým pravítkem. Svým nezaměnitelným designem přitahují pozornost již více než sedmdesát let.
AOPA Navitimer, pouze pro členy spolku
Model Navitimer vznikl jako výsledek spolupráce firmy BREITLING a organizace AOPA (asociace majitelů letadel a pilotů). Byl vyústěním snahy Willyho Breitlinga dodat pilotům nástroj, který jim umožní provádět všechny nezbytné letecké výpočty. Vývoj těchto legendárních hodinek byl zahájen v roce 1952. Průměr pouzdra byl na tehdejší dobu nezvykle velký, 41 mm, a číselník byl celý černý. Zajímavé je, že hodinky nebyly označeny logem BRETLING, ale AOPA a byly distribuovány pouze mezi její členy. Staly se velmi oblíbenými a svou popularitu si udržely dodnes, vintage hodinky z tohoto období se prodávají za ceny okolo 350 000 Kč (zdroj Chrono24).
Proč Navitimer?
Je to jednoduché, jde o kombinaci slov Navigation a Timer.
BRETLING Navitimer pro všechny
Willy Breitling rychle pochopil, že by byla škoda nedopřát tyto výjimečné hodinky zájemcům i mimo oblast aktivních letců. Okolo roku 1956 byl nad okřídlené logo umístěn nápis BRETLING a hodinky si začaly získávat popularitu i mezi širší veřejností.
“TWIN-JET” Navitimer
V šedesátých letech získal Navitimer svůj charakteristický vzhled, subčíselníky byly po vzoru modelu SuperOcean obarveny na bílo. Tato změna oživila vzhled a zlepšila čitelnost. Logo bylo změněno na dvě překrývající se letadla. Nový vzhled okouzlil i jazzovou legendu Milese Davise a šampióny formule 1 Jima Clarka, Grahama Hilla a Jo Sifferta.
Pokusy s quartzem a LCD
V době nastupujícího quartzu vzniklo v roce 1977 provedení Navitimeru s quartzovým pohonem, LCD zobrazením a dokonce i zcela bez ruček (tato doba už je naštěstí pryč). O nepříliš velké oblibě těchto modelů vypovídá i aktuální cena vintage kousků, která se pohybuje okolo 35 000 Kč (zdroj chrono24).
Návrat k mechanice
Konec osmdesátých let byl ve znamení návratu k mechanickým strojkům. Velmi známým ambasadorem nového modelu byl herec a pilot John Travolta (držitel leteckých oprávnění k osmi různým typům letadel, včetně Boeingu 747).
Kalibr B01
Posledním významným krokem bylo zavedení inhausového kalibru B01 v roce 2009. Tím zvýšil Navitimer svou prestiž ve srovnání s modely, které používaly strojky od velkovýrobců Lemania a ETA.
Aktuální Navitimer
Navitimer je nabízen ve více než 70 různých provedeních. Velikost u dámských verzí začíná na 32 mm, pokračuje 35 mm, 36 mm a u pánských modelů se dá vybírat z velikostí 41 mm, 43 mm a 46 mm. Provedení jsou v oceli, zlatě, s chronografem i bez a výjimkou nejsou ani hodně netradiční barevné kombinace. Hezkým bonusem je také možnost vybrat si model se současným logem BREITLING, nebo historicky věrným logem AOPA.