Les Cabinotiers – The Berkley Grand Complication z dílny Vacheron Constantin se pyšní titulem nejkomplikovanějších hodinek na světě.

Jsou složené z 2877 součástek a obsahují neskutečných 63 hodinářských komplikací. Těmito zakázkovými „kapesními“ hodinkami z 18karátového bílého zlata překonala značka Vacheron Constantin svůj devět let trvající rekord.

26-1.png
(Zdroj: Vacheron Constantin)

Ten ve stejné kategorii držela značka díky modelu s označením 57260, který měl 57 komplikací a byl vytvořen pro do té doby neznámého klienta. Nový hodinkový rekordman byl značkou Vacheron Constantin pojmenován po zákazníkovi, který si tyto speciální hodinky objednal, což je u takového počinu něco neobvyklého. Jméno Berkley odkazuje na W. R. Berkleyho, miliardáře a vlastníka pojišťovací holdingové společnosti Berkley Corporation a předsedu správní rady New York University, který tyto hodinky zakoupil a který je zároveň také, což už není tajemstvím, vlastníkem předchozího modelu 57260, a má tedy ve sbírce aktuálně dvoje nejkomplikovanější hodinky na světě.

od-2.png
(Zdroj: Vacheron Constantin)

Hodinky mají 63 samostatných komplikací, k jejichž odečítání slouží obě strany hodinek. Dále pak 245 kamenů, 2877 součástek a váhu ohromujících 960 gramů. Průměr hodinek je 90,8 mm a tloušťka 50,55 mm. Jedná se tak spíše o muzejní exponát a ukázku vrcholné hodinařiny než hodinky, které lze prakticky nosit. I proto je pojem kapesní hodinky v podtitulku v uvozovkách. Jejich vývoj trval dlouhých 11 let (z toho jeden celý rok byl vyhrazen čistě na jejich sestavení). To znamená, že na hodinkách se pracovalo ještě předtím, než značka dokončila dříve zmíněný model 57260.

Nemožné možným

Asi největším úspěchem mistrů hodinářů z ateliéru Les Cabinotiers je sestrojení vůbec prvního čínského věčného kalendáře, což se doposud nikomu v žádných hodinkách nepodařilo. Je to dáno zejména jeho komplexností a množstvím nepravidelností a proměnných, které znemožňovaly jeho znázornění v mechanických hodinkách, aniž by musely být často přenastavovány. Tři hodinářští mistři, kteří na tomto veledíle pracovali, však pomocí složitých algoritmů propočítali, jak vytvořit kalendář tak, aby byl přesný až do roku 2200 a bral v potaz výše zmíněné nepravidelnosti. O samotné fungování se starají tři mechanické „mozky“, přičemž každý je zodpovědný za jednu ze složek kalendáře – lunární cyklus, sluneční cyklus a Metónův cyklus (19letý cyklus vytvořený řeckým matematikem Metónem v 5. století př.n.l.).  

 

Komplikace podle kategorií:

Měření a regulace času: 9 komplikací

Gregoriánský věčný kalendář: 7 komplikací

Čínský věčný kalendář: 11 komplikací

Čínský zemědělský věčný kalendář: 2 komplikace

Astronomické funkce: 9 komplikací

Split-seconds chronograf (rattrapante): 4 komplikace

Budík: 7 komplikací

Odbíjecí funkce: 8 komplikací

Ostatní funkce: 6 komplikací

ds-4.png
(Zdroj: Vacheron Constantin)

Přestože jsou tyto unikátní hodinky s devíti subčíselníky a celkovým počtem 31 ruček doslova napěchovány komplikacemi, nesmíme zapomínat, že jejich primárním účelem je ukazovat čas. A ten měří velice přesně, s tolerancí +–2 sekundy za den díky sférické vyvažovací pružině a tříosému armilárnímu tourbillonu, který pracuje na frekvenci 2,5 Hz (18 000 polokmitů za hodinu). Rezerva chodu pak činí 60 hodin.

6q-3.png
(Zdroj: Vacheron Constantin)

Cena tohoto modelu na zakázku není známá, ale pro představu můžeme uvést, že předchozí model 57260 byl zakoupen za 8 milionů amerických dolarů.

Na závěr se nabízejí otázky. Kolik asi u takových hodinek může stát servis? A jakým výtvorem asi posunou hranice mistři hodináři z Vacheron Constantin příště?

Líbil se vám tento článek?
Sdílejte ho přátelům.

Další články