Ploprof jsou hodinky, které vznikly jako pracovní nástroj pro potápěče. Jejich velikost a vzhled z nich dělá nepřehlédnutelnou časomíru, která je identifikovatelná na první pohled a rozhodně není pro každého.
OMEGA Seamaster Ploprof 600M ST 166.077 z roku 1975 (Zdroj: Martin Malůš)
COMEX i Jaqcues-Yves Coustaeu
Omega již od šedesátých let spolupracovala při vývoji svých hodinek s věhlasnou firmou COMEX (Compagnie Maritime d'Expertises) a také se skupinou potápěčů, kterou vedl Jaqcues-Yves Coustaeu. Díky této spolupráci velmi dobře znala potřeby této specifické skupiny. Nešlo o běžné potápěče, ale profesionály, kteří trávili pod hladinou někdy i celé dny. Právě pro ně byla vytvořena v sedmdesátých letech první generace hodinek: Ploprof 600M.
Dobová reklama na OMEGA Seamaster Ploprof 600M (Zdroj: OMEGA)
Proč Ploprof?
Proplof je zkratkou pro „Plongeur Professionnel“, což v překladu z francouzštiny znamená „profesionální potápěč“. Model patří do řady Seamaster, která je spojena s časomírami pro vodní aktivity. První verze Proplof byla uvedena na trh již v roce 1971.
OMEGA Seamaster Ploprof 600M – ST 166.077 z roku 1975 (Zdroj: Martin Malůš)
Odolnost a vodotěsnost
Díky své robustnosti zaručovalo monoblokové pouzdro výbornou odolnost. Pokud jde o rozměry, měly hodinky průměr 55 mm a výšku 13,5 mm. Celé pouzdro bylo vyrobeno z jednoho kusu a hodinky se servisovaly ze strany číselníku. Natahovací korunka byla umístěna netradičně na pozici 9 hodin a její vodotěsnost byla řešena speciálním patentovaným způsobem. Zajímavé je, že to, co vypadá jako korunka, je vlastně aretační zařízení a skutečnou korunkou je čtyřhran na konci.
OMEGA Seamaster Ploprof 600M – ST 166.077 z roku 1975 (Zdroj: Martin Malůš)
Díky zmíněným opatřením byla první generace vodotěsná do hloubky 600 metrů a odolná proti vniknutí helia. Na rozdíl od konkurence tedy nemusely být hodinky vybaveny tzv. heliovým ventilem (toto platí pro původní verzi, aktuální provedení vodotěsné do 1200 metrů heliový ventil má).
Velmi odolný byl i hrubý pletený ocelový náramek, tzv. shark mesh, který údajně odolá i útoku žraloka.
OMEGA Seamaster Ploprof 600M – ST 166.077 z roku 1975 (Zdroj: Martin Malůš)
Zajištění lunety
Na pozici 2. hodiny se nachází speciální tlačítko (na fotografii níže červené), které slouží k aretaci lunety. Lunetou lze otáčet pouze při jeho zmáčknutí. Díky tomu je poloha lunety pevně fixovaná a ani při velmi nešetrném používání hodinek nemůže dojít k jejímu nechtěnému otočení.
OMEGA Seamaster Ploprof 600M – ST 166.077 z roku 1975 (Zdroj:Martin Malůš)
Čitelnost
Základní informací pro potápěče je poloha minutové ručky. Proto je tento ukazatel na hodinkách nejvýraznější (jak barvou, velikostí, tak i plochou luminiscenční výplně).
OMEGA Seamaster Ploprof 1200M z aktuální produkce (Zdroj: OMEGA)
Aktuální produkce
Model OMEGA Proplof byl modernizován, zvýšila se jeho vodotěsnost až na 1200 metrů a nachází se v portfoliu firmy OMEGA i nyní. Pouzdro má rozměry 55 x 48 mm a výšku 18,3 mm. Jsou k dispozici provedení s monoblokovým pouzdrem i verze s klasickým šroubovaným, ba dokonce i proskleným dýnkem. Kromě oceli jsou v nabídce i titanová provedení. Samozřejmostí je použití moderních mechanických co-axial strojků.
OMEGA Seamaster Ploprof 1200M z aktuální produkce (Zdroj: OMEGA)
Díky těmto parametrům a jedinečnému designu a spolehlivosti má tento model spoustu příznivců i v dnešní době. Na první pohled je patrné, že to nejsou jen další vodotěsné hodinky, ale jde o nekompromisní profesionální přístroj. Přes monumentální rozměry jsou hodinky díky absenci nožek pro uchycení řemene nositelné i na běžném zápěstí. Aktuální ceny původních Ploprof 600M se dle stavu se pohybují od 200 do 300 tisíc korun.
OMEGA Seamaster Ploprof 600M – ST 166.077 z roku 1975 na ruce s obvodem zápěstí 18 cm (Zdroj: Vít Černý)
Existovali i výstředníci, kteří je nosili přes manžetu košile, například Gianni Agnelli (známý také jako “Právník"). Byl to italský průmyslník a hlavní akcionář společnosti FIAT, který byl nejbohatším mužem v moderní italské historii. Ale buďte opatrní, říká se, že přes oblečení můžou hodinky nosit jen potápěči, astronauti, výstřední miliardáři a globální VIP (RIP Karel Schwarzenberg a jeho IWC Big Pilot). Navíc Gianni Agnelli takto prý nosil prý hodinky takto kvůli své alergii na kovy.
Gianni Agnelli s OMEGA Seamaster Ploprof přes manžetu košile (Zdroj: Wikipedia)
Další technické detaily a cenu hodinek Ploprof najdete na stránkách Hodinářství Bechyně, popřípadě v některé z jeho poboček.