PANERAI je značka charakteristická svým designem, odolností a perfektní čitelností. Z výrobce speciálních vojenských přístrojů se stala vyhledávaná luxusní značka schopná výroby královských komplikací.
PANERAI Radiomir Tre Giorni – PAM01334 – aktuální kolekce (zdroj: PANERAI)
Italské kořeny
Historie značky PANERAI se začala psát již v roce 1860, kdy si Giovanni Panerai (1825–1897) otevřel ve Florencii obchod s kapesními hodinkami, který sloužil zároveň také jako dílna a hodinářská škola. Dalším významným mužem v historii firmy byl vnuk zakladatele, Guido Panerai (1873–1934), který obchod označil přízviskem "Orologeria Svizzera" (Švýcarské hodinářství).
Giovanni Panerai před svou prodejnou v roce 1860 (zdroj: Wikipedia)
Vojenské zakázky
Kromě hodinářství firma PANERAI spolupracovala s námořnictvem, pro které vyráběla součástky pro vojenský průmysl, u kterých byla vyžadována vysoká přesnost (mířidla, hloubkoměry atd). V roce 1916 si PANERAI nechal patentovat "Radiomir", který se stal klíčovým produktem firmy. Šlo o luminiscenční nátěr, který nalezl své první uplatnění u mířidel. Název "Radiomir" vychází ze dvou italských slov "radio“ (radium) a “mire" (vidět).
PANERAI Radiomir Tre Giorni – PAM01334 – aktuální kolekce (zdroj: PANERAI)
Čuníci a jejich posádky
V roce 1935 italské královské námořnictvo vytvořilo tajný program nových podvodních útočných plavidel, pro jejichž posádky PANERAI vyvíjel přístroje. Výsledkem vývoje bylo dvoumístné řízené torpédo (spíše miniponorka), kterému se říkalo Maiale (čuník). Cíl těchto posádek byl následující: přiblížit se nepozorovaně k zakotvené lodi, nainstalovat časovanou nálož a potom zase nepozorovaně odjet.
Dvoumístná řízená miniponorka Maiale (čuník), (zdroj: Wikipedia)
Radiomir
Protože posádky “čuníků“ při svých akcích potřebovaly také informaci o přesném čase, vyvinul pro ně PANERAI hodinky Radiomir, jež vynikaly výbornou čitelností i v naprosté tmě. Použito bylo robustní pouzdro o průměru 47 mm, do kterého PANERAI vkládal strojek CORTEBERT / ROLEX 618. Úspěšná spolupráce PANERAI a ROLEX trvala dlouhá desetiletí a skončila až koncem padesátých let.
PANERAI Radiomir Ref. 3646 (zdroj: PANERAI)
Pro dosažení výborné čitelnosti použil Giuseppe Panerai tzv. sendvičový číselník (jeden číselník pokrytý silnou vrstvou luminiscenčního nátěru a nad ním číselník s otvory pro hodinové indexy). Grafika číselníku byla velmi jednoduchá a dobře čitelná i v kalné vodě (pouze čtyři velká čísla + osm hůlkových indexů).
Luminor
Druhým legendárním modelem byl model GPF-2/56 zvaný Luminor, jenž byl vyvinut pro egyptské námořnictvo v roce 1956. Jeho základní inovací byl patentovaný systém ochrany korunky pro dosažení vodotěsnosti. Rozměry tento model dokonce překonal B Uhren, protože měl průměr úctyhodných 60 mm. Jako luminiscenční materiál byl použit Luminor (látka na bázi tritia, které není tak radioaktivní jako rádium), který si PANERAI patentoval již v roce 1949.
PANERAI GPF-2/56, zvaný Luminor (zdroj: PANERAI)
Uvnitř tikal kalibr Angelus s osmidenní rezervou nátahu a na číselníku přibyla malá sekundová ručka na pozici 9 hodin. Pro stopování času pod hladinou bylo možné použít vnější otočnou lunetu.
PANERAI i pro civilisty a Sly
Až do roku 1993 byly hodinky PANERAI dostupné pouze speciálním námořním jednotkám. V roce 1993 se PANERAI přesunul i na civilní trh. Při popularizaci značky, která byla až dosud známá pouze v úzkém kruhu znalců, pomohla filmová hvězda Sylvester Stallone. Ten si tyto hodinky oblíbil natolik, že pro něj PANERAI vyrobil speciální model Luminor Slytech pro film Denní světlo, který přišel do kin v roce 1996 (Sly je hercova přezdívka).
PANERAI Luminor Slytech vytvořené pro Sylvestera Stalloneho (zdroj: PANERAI)
Vlastní strojky i Grand Complications
V roce 1997 se PANERAI stal součástí jedné z nesilnějších hodinářských firem, Richemont Group. Díky tomu se rozšířily jeho marketingové možnosti i investice do vývoje.
V roce 2005 uvedl PANERAI svůj první inhouse kalibr P.2002 (ruční nátah, GMT funkce a rezerva chodu 8 dní). Od té doby PANERAI potvrdil svůj vstup mezi luxusní hodinové značky a své portfolio neustále rozšiřuje. Nyní již má ve své nabídce komplikace jako věčný kalendář, minutovou repetici, zobrazení časové rovnice a mnoho dalších.
Submersible Tourbillon GMT Luna Rossa Experience Edition – PAM01405 (zdroj: Watches and Wonders)
Nesází ale pouze na strojky, byl jednou z prvních firem, které přišly s bronzovým pouzdrem, a často používá i keramiku. Jeho charakteristický design si získal za relativně krátkou komerční historii firmy spoustu příznivců po celém světě. Mezi ty nejslavnější patří herci Arnold Schwarzenegger, Dwayne "The Rock" Johnson, Jason Statham, Bruce Willis, zpěvák Elton John, fotbalista Andrea Pirlo a mnoho dalších.