Jachting je od svých prvopočátků právem považován za velmi náročný a prestižní sport. Renomované závody, jakými jsou America’s Cup, Sydney Hobart či Ocean Race, sledují masy nadšenců a lákají známé hodinářské sponzory. Nepřetržitá práce s plachtami, kurzem a lanovím vyžaduje extrémně přesný, spolehlivý a čitelný nástroj. Ten ztělesňují například kvalitní hodinky, povětšinou vybavené regata chronografem odpočítávajícím čas do startu regaty. Naprosto perfektní exemplář představují právě tyto hodinky.
Vlevo: závodní plachetnice Flying Nikka je považována za naprosto revoluční. (zdroj: The Edge Magazine – TAG Heuer) Vpravo: tvar pouzdra silně kopíruje původní provedení. (zdroj: Fratello Watches)
Legendární model Carrera Skipper byl již od svého představení opředen jistou dávkou tajemnosti. Hodinky svůj debut zažily v roce 1968, avšak nikdy nebyly zařazeny do oficiálního katalogu značky, proto je lze nazvat skrytým a fascinujícím klenotem, po kterém vždy prahli nadšenci a sběratelé.
Většina původních pouzder se nedochovala s originálním páskem. (zdroj: Wind Vintage)
Původní design kombinuje kouzlo jednoduchosti s nápaditým barevným schématem. (zdroj: Hodinkee)
Původní 35mm model (ref. 7754) vznikl na základě spolupráce mezi tehdejšími prezidenty Heueru a oděvní značky Abercrombie & Fitch trvající od konce 2. světové války. Impulsem pro vytvoření modelu se stal závod America’s Cup, kde tým A & F dominoval s plachetnicí Intrepid. Při té příležitosti se rozhodli požádat Heuer o vytvoření funkčních hodinek. Dodnes je původní reference extrémně vzácná a ceněná. Pokud se dnes výjimečně nějaký kus objeví na prodej, jeho prodejní cena šplhá až k částkám kolem 100 000 euro. Dle dostupných informací se na světě nachází méně než dvě desítky kusů.
Jack Heuer se zasloužil o vznik ikonického modelu Carrera. (zdroj: The Edge Magazine – TAG Heuer)
Trup plachetnice Intrepid tvoří mahagonové dřevo a bílý dub. (zdroj: Ethos Watch Boutiques)
Původní model vydržel v produkci pouhý jeden rok. Inženýři poté přišli s nápadem využít pro další verze pouzdro z modelu Autavia. To se díky své bytelnější stavbě hodilo lépe pro sportovní účely modelu. Na jachtařskou koncepci poté navázalo několik modelů, a to až do roku 1983.
Heuer Autavia Skipper reference 7763 (zdroj: Shuck the Oyster)
Pozdější model 73463 s tvarem pouzdra typu C (zdroj: Shuck the Oyster)
Trvalo až do roku 2017, než TAG Heuer prvky modelu Skipper znovu využil. Do vzhledu číselníku zakomponovali také typické datum na pozici 3 z historického modelu Carrera 45 Dato. Jednalo se o spolupráci s portálem Hodinkee. Vyrobeno bylo pouhých 125 kusů a dodnes si je nadšenci velmi cení. Určitou inspiraci můžeme spatřit také u modelu Carrera Chronograph „Blue Dreamer” v omezeném počtu 100 kusů. TAG Heuer zde spolupracoval s portálem The Rake & Revolution, hodinky byly představeny v roce 2018.
Model „Skipper For HODINKEE” je tenký pouhých 11 mm. (zdroj: Analog: Shift)
Hodinky s přezdívkou „Blue Dreamer” mají být optimálním společníkem na riviéru. (zdroj: Sotheby’s)
Ve společnosti se ke štěstí fanoušků a zákazníků nedávno rozhodli zpracovat moderní interpretaci originálních hodinek, a to v rámci neomezené série. Novodobá iterace (ref. CBS2213.FN6002) zapadá do kolekce glassbox Carrera představené k 60. výročí modelu. Kolekce glassbox se vyznačuje klenutým safírovým sklíčkem procházejícím přes celý číselník. Pouzdro narostlo na 39 mm, což je stále velice příjemná velikost, a ponechává si voděodolnost 100 metrů. Tloušťka těla se zastavila na rovných 13 mm. Prodejní cena ocelové varianty leží na částce 174 900 korun českých.
Textilní pásek zajišťuje skvělou odolnost a zároveň lehkost. (zdroj: The Edge Magazine – TAG Heuer)
Modrý podklad číselníku má evokovat modř oceánu. (zdroj: The Edge Magazine – TAG Heuer)
V útrobách tiká moderní strojek TH20 s praktickou 80h rezervou. Speciálně pro tento model upravili hodináři mechanismus tak, aby nabídl místo 30 minut 15minutový chronigraf. Jedná se o stěžejní dobu před startem regaty, kdy týmy optimálně taktizují pro co nejlepší start do závodu.
Automatický kalibr dostal přesné označení TH20-06. (zdroj: Fratello Watches)
Modely „glassbox” zcela postrádají vnější lunetu. (zdroj: Fratello Watches)
Barevné schéma bylo taktéž ponecháno, úprav se dočkaly pouze detaily, především nápisy. Praktickou roli hraje oranžový (Regatta Orange) subčíselník, který má za úkol odpočítávat posádce posledních 5 minut před startem regaty, zelená barva (Lagoon Green) má symbolizovat lanoví lodi Intrepid a světle modrá (Intrepid Teal) nátěr její paluby.
Původní model postrádal datum a vteřinový subčíselník. (zdroj: Fratello Watches)
Tlačítka chronografu zde nejsou šroubovací. (zdroj: The Edge Magazine – TAG Heuer)
O několik měsíců později doplnila nabídku značky varianta z osmnáctikarátového růžového zlata 5N (ref. CBS2241.FN8023). Vzhledem k ceně 556 900 českých korun je však jasné, že mezi zákazníky půjde spíše o vzácnější volbu. A dokážeme vůbec na novodobé iteraci „Skipperů” nalézt nějaké nedostatky? Z estetického hlediska by se možná číselník obešel bez data poněkud na sílu vloženého do malého vteřinového subčíselníku. Od věci by nebylo ani střídmější využití nápisů či decentnější zpracování indexů. Zajisté se zde ale jedná o skvělý námět a slibné provedení. Díky své historii, eleganci a hravosti poslouží tyto hodinky jako optimální společník na palubu plachetnice.
Zlatý model byl představen v dubnu letošního roku. (zdroj: The Edge Magazine – TAG Heuer)
Použití vzácného kovu je u modelu Carrera relativně neobvyklé. (zdroj: The Edge Magazine – TAG Heuer)