Když přijde řeč na švýcarskou hodinářskou značku Vulcain, většině hodinkových fanoušků se zcela jistě jako první automaticky vybaví jejich ikonické hodinky Cricket s funkcí alarmu, které proslavila i jejich obliba mezi americkými prezidenty. Společnost Vulcain však minulý rok představila model, který znovu rozvířil hodinkové vody, a dokázala, že historicky vyráběla i další zajímavé kousky než pouze hodinky s budíčkem.

V roce 2023 vyšel, možná k překvapení mnohých, model Skindiver Nautique, odkazující na potápěčský model, který značka vyráběla v 60. letech. Hodinky se nesou v klasickém stylu tzv. „skin diver“ potápěčských hodinek, které – jak název naznačuje – sloužily k potápění v menších hloubkách bez nutnosti použití neoprenového obleku a speciálního dýchacího vybavení. Hodinky této kategorie bývají zpravidla menší, lehčí, s nižším profilem pouzdra a celkově s menší deklarovanou vodotěsností (cca 100–200 metrů), než mívají jejich robustnější protějšky využívané potápěčskými profesionály. Éra šedesátých let hodinkám typu „skin diver“ přála a vyráběla je celá řada výrobců. Z těch známějších, ze kterých se staly i moderní reedice současnosti, připomeňme například model Longines Skindiver nebo Oris Divers Sixty-Five.

nr-kvclanek-1fotka-872x580-20-.png
Longines Skindiver – hodinky stylu „skin diver“ často mívají na ciferníku zažloutlý odstín luminiscenční barvy, který působí vintážním dojmem a imituje patinu a použití původních radioaktivních materiálů. (zdroj LONGINES)

Model Vulcain Skindiver Nautique se po vzhledové stránce věrně drží své historické předlohy, ale samozřejmostí je použití moderních materiálů, jako je safírové sklo nebo keramická vložka lunety. Ta je na této reedici, na rozdíl od jejího předchůdce, jednostranně otočná se 120 kliky. Velikost pouzdra, které je zhotoveno z klasické 316L oceli, je sympatických 38 mm, což sice může být pro spoustu nositelů s větším zápěstím překážkou, ale dodává to hodinkám na autentičnosti. Povrchová úprava pouzdra střídá vertikální brus na vrchní ploše nožek a lineární brus na bocích pouzdra. Obě broušené části pak na hraně nožiček odděluje vysoce leštěná fazetka. Při celkové výšce pouhých cca 12,2 mm, včetně safírového vypouklého skla, se jedná o vskutku subtilní hodinky.

Hodinky Skindiver Nautique se z výroby dodávají na různých typech kožených řemínků a dále pak na gumovém černém texturovaném řemínku tzv. „tropic“ stylu, který byl v 60. letech velmi populární a k tomuto modelu se skvěle hodí. Nyní čerstvě značka Vulcain, zřejmě po usilovném volání hodinkové komunity, představila k modelu Skindiver Nautique i ocelový tah, který se vyznačuje masivními broušenými články, propůjčující hodinkám poněkud neotřelý vzhled. Rozteč 20 mm mezi nožkami navíc zaručuje, že na hodinky nebude problém sehnat a nasadit jakýkoliv jiný „aftermarket“ řemínek podle vlastního vkusu. Signovaná korunka nesoucí logo značky je šroubovací, dopomáhající hodinkám k vodotěsnosti 200 metrů. Díky její větší velikosti a absenci ochrany korunky, jak bývá u hodinek typu „skin diver“ zvykem, se s ní velice snadno manipuluje.

z2-navrh-bez-nazvu.png

Vulcain letos představil k modelu i ocelový tah, který někteří díky svébytnému designu přijali s rozpaky. Zde k vidění černá verze bez zažloutlé luminescence, kterou značka zařadila do nabídky (zdroj: Vulcain)

Hodinky byly původně představeny ve dvou barevných variantách – s matným černým číselníkem a modrým vertikálně broušeným číselníkem – oba s použitím „Khaki Brown“ Super-LumiNovy na indexech a ručkách evokující patinu. Dále byla v nabídce dnes již vyprodaná limitovaná edice v počtu 50 kusů s krásným lososově zbarveným číselníkem, který měl tištěné indexy obsahující Super-LumiNovu v bílé barvě. Vulcain to však s touto řadou, která čím dál tím víc nabírá na popularitě, vzal v poslední době celkem dost zhurta a během krátké doby představil celou řadu dalších barevných provedení, a dokonce i verzi se zlatým nebo bronzovým pouzdrem. Kromě oranžového nebo hnědého číselníku také můžeme narazit na provedení v zelené, tyrkysové a dalších barvách, které Vulcain ochotně vyrobil v rámci limitovaných edic například pro hodinářství Ocarat. Posledním počinem značky Vulcain bylo přidání klasického černého a modrého číselníku pouze s bílou luminescencí, bez zažlutlé „vintage“ patiny.

V hodinkách tiká automatický strojek ETA 2824 (elabore) upravený na bezdatumovou verzi s 25 ložiskovými kameny, pracující na frekvenci 4 Hz (28.800 polokmitů za hodinu) a s rezervou nátahu cca 38 hodin. Strojek má funkci tzv. „hacking seconds“, což znamená, že při vytažení korunky do poslední polohy se při nastavování času vteřinová ručička zastaví, a je tak možno hodinky nastavit na vteřinu přesně. Jedná se sice o běžný, třetí stranou dodávaný strojek s pouze základní rezervou nátahu, ale je to léty prověřený tahoun, který funguje spolehlivě a je snadno a oproti manufakturním strojkům konkurence zároveň relativně levně servisovatelný. Cena modelu Skindiver Nautique začíná na 1610,-EUR (okolo 40 tis. CZK).

Závěrem lze napsat, že model Skindiver Nautique nepřináší nic nového pod sluncem a je to v podstatě variace něčeho, co už jsme někde jinde dříve viděli. Ono to ale vůbec nevadí, protože to stále dobře funguje. Jedná se o líbivé hodinky, které zůstávají věrné své předloze, a svoje místo si na zápěstí určitě najdou nejenom v létě u vody. Za vcelku příznivou cenu tak můžete mít neokoukané hodinky od nemainstreamové švýcarské značky, která má v hodinářství bohatou tradici a dobré jméno. Tyto hodinky sice nemají úplně čím oslnit, ale na druhou stranu to ani nepotřebují. Svou úlohu plní dobře a oblibu si mezi fanoušky „skin diver“ stylu již našly. 

Plusy

+ ne tak často vídané hodinky od nemainstreamové značky

+ 38mm velikost pouzdra je věrná retro potápěčskému stylu, navíc pohodlná na nošení

+ poměr cena/výkon (safírové sklo, ETA 2824, WR 200 m, celkové zpracování) za necelých 40 tis. Kč

Minusy

- 38mm velikost může být pro někoho s větší rukou za hranou nositelnosti

- pouze vnitřní antireflexní vrstva na skle / občas horší odečet času kvůli velkým odleskům

- na lunetě na pozici 12 a na vteřinové ručičce by mohl být luminiscenční bod

x3-kvclanek-1fotka-872x580-21-.png
(zdroj ONDŘEJ SVOBODA se svolením autora)

Líbil se vám tento článek?
Sdílejte ho přátelům.

Další články