Předposlední říjnový týden se ve Středozemním moři konal 45. ročník prestižního jachtařského závodu Rolex Middle Sea Race. Soutěž nesla výraznou českou stopu, pro vítězství ve dvou kategoriích si totiž dopluli i dva čeští závodníci – zkušení Milan Koláček a Milan Tomek.
Rolex a jachting
Spojení ikonické hodinářské značky Rolex s oblastí profesionálního jachtingu sahá až do konce 50. let, kdy zahájil partnerství společně s New York Yacht Club. Za téměř sedmdesát let se stala společnost s korunkou ve znaku sponzorem řady renomovaných závodů. Vášeň pro tento sport dokazují různorodé spolupráce s jachtaři a událostmi. V rámci offshore závodů lze zmínit například Rolex Sydney Hobart Yacht Race. Z regat poté Maxi Yacht Rolex Cup či Rolex Swan Cup.
Rolex z pozice titulárního partnera sponzoruje již 15 mezinárodních jachtařských událostí. Mezi nejslavnější sponzorované kluby, které závody pořádají, spadají například Yacht Club Costa Smeralda nebo Yacht Club de Monaco. Rolex je navíc oficiálním časoměřičem a globálním sponzorem World Sailing – mezinárodní jachtařské federace.
Přesnost jako podmínka
„Chronometrická přesnost je důležitou součástí navigace, která je nezbytná pro určení přesné polohy. Jachtaři se proto vždy snažili vybavit co nejpřesnějšími dostupnými přístroji, což se rozšířilo i na soutěžní jachting. Silný start, koordinace posádek, optimalizace trajektorie lodi – přesnost je klíčová v každé fázi závodu.” (Rolex)
Rolex Middle Sea Race
Jeden z největších jachtařských závodů na světě spadá do kategorie offshore, kde se jedná o jachting na otevřeném moři, často bez viditelného pobřeží. S pár přestávkami jej od roku 1968 každou sezónu organizuje Royal Malta Yacht Club (RMYC). V roce 2024 se jej zúčastnilo 112 lodí z celkem 30 zemí. Trasa měřící 606 námořních mil (cca 1122 km) vede proti směru hodinových ručiček kolem Sicílie. Závodníci tak proplouvají skrze Messinskou úžinu kolem ostrovů Lampedusa a Stromboli a cestou mohou spatřit i známou sopku Etna. Srdce Středozemního moře nabízí překrásné pohledy na okolní krajinu. Velkolepý start i závěr závodu probíhá vždy ve Vallettě. Nejrychlejší posádky jej jsou schopné zdolat do 48 hodin, ačkoliv většině trvá závod čtyři až pět dní. Dosavadní rekord z roku 2021 činí 40 hodin, 17 minut a 50 sekund
Český úspěch
Zkušení matadoři Milan Tomek s Milanem Koláčkem letos vybojovali první místo dokonce ve dvou kategoriích – IRC Double-Handed a ORC 5. Tyto třídy zahrnují nejdokonalejší a nejsvižnější plachetnice s délkou nad 30 stop (9 metrů), existuje však i několik dalších kategorií, kde se lodě liší velikostí, vzhledem a technickými řešeními. Na plachetnici francouzské výroby Benéteau First 36 MARINA 21 „Aethos” museli zvládnout / překonat nespočet náročných chvil. Extrémní podmínky střídaly nekonečné bezvětří s brutálními bouřkami s větrem až o 50 uzlech. Čeští závodníci se s nepřejícnými okolnostmi popasovali bravurně a odvážně zdolali tuto výzvu. Sehranost dvoučlenného týmu, příprava, zkušenosti a nastavení mysli sehrály v úspěšném výsledku stěžejní roli.
Rolex Yacht-Master
Jako velmi hodnotný nástroj se jeví hodinky na zápěstích jednotlivých závodníků. Nejvýraznější stopu má ve světě jachtingu Rolex, zapomenout by byla škoda na Omegu, Panerai a Tudor. Model jako stvořený pro odvážné jachtaře představuje kolekce Yacht-Master vytvořená v 90. letech, avšak s kořeny již v letech 50. Dnes v portfoliu Rolexu najdeme různorodé varianty z oceli, titanu i zlata. Z trojice velikostí 37, 40 a 42 milimetrů a barevných verzí si vybere snad každý. Hodinky úspěšně kombinují funkčnost a spolehlivost s luxusním nádechem. Právě celkový vítěz jachtařských závodů sponzorovaných Rolexem vyhraje vždy tyto hodinky