Léto je ideálním obdobím, kdy se můžeme dokonale uvolnit a odpočinout si, a to nejen celkově, ale i „hodinkově“. Co to znamená? Zkrátka a dobře odložit hodinky, které běžně nosíme, a vzít si na ruku něco, co možná není dvakrát univerzální, ale naopak nám svou barevností a neotřelostí umožní vystoupit z každodenní šedi. Pojďme se společně podívat na pár kousků, které mohou ozvláštnit naši letní dovolenou.

Citizen Tsuyosa  

Více než sto let stará japonská značka Citizen vyrábějící kromě hodinek i drobnou elektroniku, jako jsou kalkulačky, nabízí ve svém portfoliu mechanické hodinky doslova již od pár korun. Důkazem jsou např. pestrobarevné automaty Tsuyosa vyznačující se ocelovým pouzdrem s integrovaným náramkem, dále jednoduchým a čitelným číselníkem v různých barvách a datumovým okénkem krytým zvětšovací lupou. Uvnitř hodinek tiká in-house kalibr 8210 pracující na frekvenci 21600 polokmitů za hodinu. Vodotěsnost 50 metrů není sice úplně vhodná na vodní radovánky, ale to hodinkám na jejich letním duchu nikterak neubírá. Cenovka je velice příjemných 7 800 korun. 

Blancpain x Swatch Scuba Fifty Fathoms 

Vloni představená spolupráce značky Swatch se společností Blancpain a jejich legendárním potápěčským modelem Fifty Fathoms dala vzniknout sérii celkem pěti pestrobarevných modelů odkazujících na pět světových oceánů, které byly letos doplněny o šestý celočerný model nazvaný „Ocean of Storms“. Hodinky jsou stejně jako předchozí MoonSwatch vyrobeny z lehkého kompozitního materiálu biokeramiky. Vzhledem ke svým až bláznivým barevným kombinacím, které však nebyly zvoleny nahodile, ale odkazují na barevné maskování těl mořských plžů, které se v daném oceánu vyskytují, se jedná o vskutku letní hodinky. Uvnitř hodinek tentokrát najdeme sériově vyráběný mechanický strojek Swatch Sistem 51. Perličkou na konec je fakt, že hodinky disponují vodotěsností 50 fathomů neboli sáhů, což je historická délková míra odpovídající 91 metrům, tedy stejné hloubce, jako měly původní Fifty Fathoms z roku 1953. Pořizovací cena se pohybuje v přepočtu okolo 9 tisíc korun.

Studio Underd0g – Pizza Party 

Značka Studio Underd0g, kterou založil v Anglii během covidového lockdownu designér Richard Benc jako kickstarterový projekt, se okamžitě v rámci hodinářské komunity setkala s enormní vlnou zájmu, a to zejména díky svým veselým barevným chronografům vymykajícím se běžné hodinkové produkci. Po jejich „melounových“ chronografech připomínajících barevným rozložením na číselníku dužinu a slupku tohoto sladkého plodu s indexy ve tvaru melounových semínek se doslova zaprášilo. 

om-5.png
(zdroj Studio Underd0g)

1. dubna 2023 tento microbrand představil hodinky Pizza Party, které do poslední chvíle všichni považovali za aprílový žertík. Ciferník na hodinkách v barvě rajčatového protlaku posypaného sýrem doplněného o žampiony, salám, olivy a lístky bazalky by zřejmě čekal málokdo. Tyto hodinky však opravdu existují. Pod safírovým dýnkem se ukrývá mechanický chronograf Seagull ST-190, který je sice vyráběn v Číně, ale jedná se o lety prověřený a cenově dostupný mechanický chronograf nabízející skvělý poměr ceny a výkonu. Díky tomu je cenovka hodinek nastavena velice příznivě, a sice v přepočtu na zhruba 15 tisíc korun. Pro zastánce názoru, že ananas na pizzu patří, máme dobrou zprávu. Existuje i varianta nazvaná Hawaiian. Jedinou „překážkou“ je, že hodinky nejdou objednat a doručit online, ale jsou podobně jako skutečná pizza vždy předány osobně z ruky do ruky během plánovaných hodinkových akcí typu RedBar apod., a to ve stylovém balení připomínajícím krabici od pizzy.

k4-1.png
(zdroj Studio Underd0g)

Laco Himalaya / Mojave / Atlantik / Amazonas

Hodinářská značka Laco založená roku 1925 v německém Pforheimu pod původním názvem Lacher & Co je spojována zejména s leteckými hodinkami, které vyráběla během 2. světové války pro německou armádu, podobně jako hrstka dalších značek podle původního technického zadání . Kromě věrných reinkarnací původních historických pilotek však dnes v jejich portfoliu nalezneme i další zajímavé kousky, např. barevné sportovní modely z kolekce Squad ve velikosti 42 nebo 39 milimetrů. Hodinky se nabízí na kovovém nebo gumovém náramku, ale letní náladu na nich nejlépe podtrhne barevný textilní pásek ladící s barvou indexů a ruček daného modelu. S vodotěsností 300 metrů se jedná o ideální hodinky k vodě. Cena vychází na 23 250 Kč.

Nomos Glashütte Club Campus 

Relativně mladá značka Nomos, která byla založena v německém Glashütte v roce 1990, nabízí precizní designové hodinky minimalistického střihu nesoucí se v duchu německé školy Bauhaus. Jejich řada Club Campus nabízí širokou paletu barev ve velikosti 36 a 38 mm. Hodinky tenké pouhých 8,2 mm v sobě ukrývají in-house kalibr Alpha na ruční nátah se 43hodinovou rezervou nátahu, který je možné obdivovat skrze průhledné dýnko hodinek. Díky stometrové vodotěsnosti hodinky zvládnou i nějaké to namočení a s cenovkou 34 900 se jedná o ideální letní hodinky nabízející precizní úroveň německého hodinářského řemesla za příznivou cenu.

kz-3.png
(zdroj Nomos Glashütte)
by-2.png
(zdroj Nomos Glashütte)

Mido Ocean Star Decompression Worldtimer

Švýcarská značka Mido, kterou má zřejmě většina lidí aktuálně spojenou hlavně s jejím populárním modelem Multifort v tzv. „televizorovém“ pouzdře, má v nabídce dva barevné neo-vintage potápěčské modely s GMT ručkou odkazující na model značky z roku 1961, který je na první pohled rozeznatelný díky duhové dekompresní tabulce na číselníku značící potápěčům, jak dlouho mohou v jaké hloubce zůstat, aniž by museli dělat při vynoření dekompresní zastávky.  Luneta je doplněna o názvy světových měst pro odečet času v různých zónách. Na první pohled se nejedná o úplně univerzální každodenní hodinky a ani odečet času na první dobrou není úplně ideální, ale tyhle hodinky rozhodně mají svoje kouzlo a potěší nejen fanoušky retro potápek. Velikou výhodou je zároveň rezerva nátahu – úctyhodných 80 hodin. Cena je 35 600 korun.

Bremont Argonaut Azure

Britská značka Bremont podepsala v roce 2019 smlouvu s ministerstvem obrany jako výhradní partner a dodavatel hodinek ozbrojeným složkám jejího Veličenstva, a tudíž i jako jediný výrobce smí na hodinkách oficiálně používat výsostné znaky letectva, námořnictva a armády. Model Argonaut, který svým názvem odkazuje na řeckou mytologii, reprezentuje potápěčské hodinky této vojenské kolekce a jedná se o 42mm model, který je vyrobený z tvrzené oceli, která je až 7x tvrdší a odolnější než běžná ocel. Charakteristickým prvkem jsou dvě šroubovací korunky, kdy jedna ovládá vnitřně otočnou lunetu. Strojek v hodinkách splňuje standard ISO 3159 pro chronometrickou přesnost a vodotěsnost hodinek je 300 metrů. Kombinace Azure modrého číselníku a oranžového gumového řemínku jsou na léto ideální kombinací. Cena tohoto modelu se pohybuje okolo 80 tisíc korun. 

Breitling Endurance Pro

Model Endurance Pro od švýcarské značky Breitling je příkladem ideálních hodinek na sport a letní aktivity. Tyto hodinky jsou vyrobeny z materiálu Breitlight® high-tech polymeru, který značka představila v roce 2016 a který je antimagnetický, hypoalergenní a termálně stabilní. Oproti klasické oceli je Breitlight® 5,8x a oproti titanu 3,3x lehčí. Hodinky na gumovém řemínku tak mají váhu pouhých cca 64 gramů. Osazeny jsou SuperQuartz™ kalibrem Breitling 82, který nabízí oproti klasickým quartz strojkům lepší přesnost a delší životnost baterie. Model Endurance Pro, který se nabízí v zástupu barev, ze kterých si jistě vybere každý, vychází na 86 500 Kč.

Oris Divers Sixty-Five Calibre 400 

Horká novinka z hodinkové stáje Oris, která po mnoha přáních a voláních hodinkové komunity doplnila kolekci modelů Divers Sixty-Five o variantu s nejnovějším kalibrem 400, ale bez datumového okénka. Strojek je vybaven dvěma pérovníky poskytujícími hodinkám fantastickou rezervu nátahu 5 dní a jeho další nespornou výhodou je zvýšená antimagnetická ochrana. Záruka 10 let a stejně tak servisní intervaly jsou už jen třešničkou na dortu. Nový model se vyznačuje zábavným zeleným číselníkem v subtilním 38mm pouzdře s ocelovou lunetou a vypouklým safírovým sklem s antireflexní vrstvou na vnitřní straně. Cena tohoto modelu je 95 490 korun.

to-4.png
(zdroj Oris)

Tudor Pelagos FXD Chrono 

Švýcarská značka Tudor vloni představila dva ultimátní sportovní modely ve spojitosti s partnerstvím s Alinghi Red Bull Racing – tříručkovou verzi ve 42mm pouzdře a o milimetr větší chronografy. Oba tyto jachtařské modely vychází z modelu Pelagos FXD, čili se vyznačují fixními stěžejkami, které zaručují bezpečné uchycení na ruce za všech okolností. Novinkou také bylo použití lehkého a odolného karbonového pouzdra. Letos Tudor představil celočernou karbonovou verzi Pelagos FXD chronografů v cyklistické edici vyznačující se specificky upravenou stupnicí chronografu umožňující závodníkům odečíst průměrnou rychlost na uražené vzdálenosti. Tato speciálně upravená stupnice se spirálovitě stáčí okolo číselníku pod úhlem 45°, a připomíná tak klopenou trať dráhové cyklistiky. Ať už zvolíte jachtařskou, nebo cyklistickou verzi těchto hodinek, budete mít na léto spolehlivý a odolný chronograf, který je díky své nízké hmotnosti perfektně nositelný. Cena je 134 750 Kč.

 

Líbil se vám tento článek?
Sdílejte ho přátelům.

Další články