Pokud je nějaký hodinář označován za otce hodinářství, potom je to Abraham-Louis Breguet. Navzdory tomu, že od jeho narození uplynulo již téměř 300 let, setkáváme se s jeho objevy a vynálezy i v dnešních hodinkách. 

Začátky

Pokud by se v historii hodinářství hledala osoba s největším vlivem na vývoj celého odvětví, asi by se jí stal Abraham-Louis Breguet. Tento téměř před 300 lety narozený hodinář si na své konto připsal neuvěřitelné množství inovací. 

f6-1.png
Abraham-Louis Breguet (1747–1823) (zdroj Wikipedia)

Abraham-Louis Breguet se narodil roku 1747 v Neuchâtelu ve Francii. Po vyučení založil v roce 1775 v Paříži vlastní podnik.

Předrevoluční období

Netrvalo dlouho a Breguet se prosadil jako jeden z nejlepších hodinářů své doby. Jeho vynálezy mu získaly slávu a mezi jeho klientelu patřila francouzská elita, a dokonce i královská rodina včetně krále Ludvíka XVI. a královny Marie-Antoinetty.

Velké uznání si Breguet získal také mezi kolegy hodináři. Příkladem je anglický hodinář John Arnold. Breguet a Arnold se během následujících let stali dobrými přáteli, kteří k sobě navzájem cítili velkou úctu, což potvrzuje i fakt, že oba poslali své syny k tomu druhému do učení.

0w-2.png
Breguet subscription watch No. 3424, prodané v roce 1820 panu Withinghamovi (zdroj Breguet)

Exil

Breguetova sláva rostla, ale bohužel nadešel čas francouzské revoluce, který znamenal konec tehdejší vládnoucí rodiny, včetně krále a královny. Vzhledem ke své oblibě u dvora se stal terčem revolučního hnutí i sám Breguet. Naštěstí měl přátele i na druhé straně barikády, např. předního revolucionáře Jeana-Paula Marata, který mu pomohl uprchnout do Švýcarska, čímž ho zachránil před popravou. Ze Švýcarska Breguet odcestoval do Anglie, kde dva roky pracoval přímo pro krále Jiřího III. Když se poměry ve Francii uvolnily, v roce 1795 se tam vrátil.

Návrat do Francie

Breguetovými zákazníky byly mimo jiné tehdejší nevlivnější osobnosti, kromě výše uvedených také Napoleon Bonaparte, jeho sestra neapolská královna Caroline, car Mikuláš I. a mnoho dalších. Kromě své hodinářské aktivity byl Breguet také členem Francouzské akademie věd.

39-5.png
Breguet no. 4691, Grand Complications Watch z roku 1831 (zdroj Breguet)

Perpétuelle – strojek s automatickým nátahem (1780)

Šlo o první velký počin a úspěch v Breguetově kariéře. Perpétuelle (věčný) je název, který Breguet vymyslel pro automatický nátah. Název symbolizuje to, že pokud zůstanou hodinky v pohybu, mohou jít věčně. Jako materiál pro závaží (obdoba dnešních rotorů) použil platinu. První hodinky si zakoupil vévoda z Orléans a získaly si věhlas na dvoře ve Versailles i v celé Evropě. Nebylo to pouze díky technické jedinečnosti, ale také pro jejich design.

eb-4.png
Breguet no. 15, Perpetual watch z roku 1787 (zdroj Breguet)

Pare-Chute – 1790 

Pare-Chute je Breguetova inovace uchycení čepu setrvačky v kamenovém (rubínovém) ložisku. Výsledkem tohoto řešení byla výrazně vyšší odolnost proti nárazům. Pare-Chute je předkem moderního systému Incabloc a všech ostatních zařízení na ochranu proti nárazům.

Tourbillon – 1801

Tourbillon je jeden z nejznámějších Breguetových vynálezů, který byl patentován v roce 1801. Jde o zařízení které snižuje vliv gravitační síly na chod strojku.

zj-3.png
Breguet No. 1188, vybavené tourbillonem, prodané v roce 1808 španělskému princi Antoniu de Bourbonovi (zdroj Breguet)

Tourbillon kompenzuje rozdíly chodu v různých polohách tím, že se jeho setrvačka a krok pravidelně otáčí. Je naprosto neuvěřitelné, že jej byl Breguet schopen vynalézt a vyrobit s technickými prostředky dostupnými v tehdejší době. I nyní, po více než dvou stoletích a se současnými výrobními technologiemi, zůstává tato komplikace dostupná pouze u nejlepších hodinářských manufaktur.

První náramkové hodinky – 1810

Je ironické, že jednu z nejskvělejších Breguetových inovací a nesporně jednu z jeho nejužitečnějších, kterou představují náramkové hodinky, jeho současníci zcela ignorovali.

xj-6.png
Majitelka prvních náramkových hodinek – Caroline Bonaparte Murat (1782–1839) (zdroj Wikipedia)

Existují listinné materiály, které nade vší pochybnost dokazují, že Breguet v reakci na pověření neapolské královny Caroline Murat vymyslel a vyrobil 8. června 1810 první náramkové hodinky, jaké kdy byly známy, hodinky Breguet číslo 2639. Toto byly základní milníky Breguetovy kariéry a jeho nejznámější inovace. O jeho dalších vynálezech se můžete dočíst v našem následujícím článku.

Líbil se vám tento článek?
Sdílejte ho přátelům.

Další články