Formule 1 nabídla v sezóně 2024 intenzivní souboje jezdců a z celkového triumfu se nakonec radoval Max Verstappen z týmu Oracle Red Bull Racing. Mistrovský titul dokázal obhájit a triumfoval již počtvrté. Za ním skončil v celkovém pořadí Lando Norris ze stáje McLaren F1 a Charles Leclerc ze Scuderie Ferrari. Pojďme se společně podívat, jaké časoměřičské kousky nosí tito jezdci na svých zápěstích.
(zdroj: TAG Heuer)
(zdroj: Formula 1)
(zdroj: The Sunday Times Driving)
Max Verstappen (TAG Heuer + Oracle Red Bull Racing)
Spojení motorsportu s hodinkami je dlouholetým fenoménem a jinak tomu není ani u seriálu F1 a mistra světa Verstappena. Jeho osobním i týmovým sponzorem je společnost TAG Heuer, a právě jejich produkty na Maxovi spatříme nejčastěji. Mezi unikátní kousky z jeho sbírky patří bezpochyby model TAG Heuer Carrera. Barevné schéma tohoto modelu odkazuje na ikonický monopost F1 „John Player Special”, ve kterém jezdil mimo jiné Ayrton Senna. Hodinky pokrývá vertikálně broušený číselník a pouzdro je vyrobené z osmnáctikarátového žlutého zlata. Inspirací pro tento model byly klasické celozlaté Carrery (ref. 1158 CHN), které v sedmdesátých letech nosili Niky Lauda či Jacky Ickx. Druhým modelem Carrera na jeho zápěstí je model „Jack Heuer” vyrobený k poctě jeho 88. narozenin. 188 vyrobených kusů v sobě kombinuje růžové zlato s číselníkem v opalínovém tónu.
(zdroj: IFL Watches)
(zdroj: TAG Heuer)
(zdroj: TAG Heuer)
Mezi výjimečnými hodinkami Verstappena vyniká také model Monaco Split-Second Chronograph, který představuje moderní pojetí ikonického modelu Monaco a který byl Maxovi darován u příležitosti letošního 81. ročníku Velké ceny v Monacu. Tento specifický model se pyšní rattrapante chronografem, skeletonizovanou architekturou a pouzdrem z titanu třídy 5. Na subčíselnících na sebe strhnou pozornost symboly jeho vítězství z minulých let, jméno a lví hlava. Mezi jeho oblíbené kousky se řadí i Monaco z DLC titanu třídy 2 s černou povrchovou úpravou postavené na základě modelu „Dark Lord”. Tmavý povrch zde rozjasňují indexy a ručičky z růžového zlata spolu s kontrastními červenými a bílými detaily. Populární je také limitovaná edice Monaco o 500 kusech z pískovaného titanu s tradičním Heuer logem. Naopak velmi avantgardně působí zakázkový kus Monaco F1 Calibre 16, oslavující jeho výhru na kanadské Velké ceně z roku 2023 (celkové 100. vítězství Red Bullu), kde dohnal Ayrtona Sennu se 41 triumfy.
(zdroj: TAG Heuer)
(zdroj: TAG Heuer)
(zdroj: OnTheDash)
Max Verstappen nezapomíná ani na jiné značky, konkrétně Patek Phillipe a Rolex. Ve své sbírce opatruje modely Patek Phillipe Aquanaut Chronograph v ocelovém provedení s kaučukovým řemínkem a modrým číselníkem či Rolex Cosmograph Daytona ze žlutého zlata s kaučukovým Oysterflex páskem. Jedná se o model předposlední generace se světlým číselníkem v šampaňské barvě. Druhým modelem Rolex, se kterým byl mistr světa F1 spatřen, je Rolex Cosmograph Daytona v platinovém provedení s číselníkem v tónu „Ice Blue” a hnědou keramickou lunetou.
(zdroj: Patek Philippe)
(zdroj: Rolex Newsroom)
(zdroj: Rolex Newsroom)
Lando Norris (Richard Mille + McLaren F1)
Britský závodník týmu McLaren je sponzorován, stejně jako celá stáj, firmou Richard Mille. Mladý jezdec, který letos v celkovém pořadí skončí druhý, se stejně jako Max Verstappen řadí k vášnivým nadšencům do hodinek. Jeho sbírku tvoří přirozeně z velké většiny modely Richard Mille, ale najdeme v ní i zástupce Audemars Piguet či Rolex. Jako oficiální týmové hodinky funguje model RM 50-03 Tourbillon Split-Seconds Chronograph „McLaren F1”, který byl představen v roce 2017 jako nejlehčí mechanický chronograf na světě. Tento model disponuje kromě specifického chronografu také ručním natahováním s tourbillonem a 70hodinovou rezervou chodu. Pouzdro je vyrobeno z kombinace karbonu, titanu a grafenu – odolných a lehkých materiálů běžně využívaných v motorsportu. Hodinky limitované na 75 kusů mají na různých komponentech ikonickou papájově oranžovou barvu týmu McLaren. Z jeho sbírky musíme zmínit také modely RM 67-02, RM 11-03 nebo karbonové RM 011 „Felipe Massa“.
(zdroj: Richard Mille)
(zdroj: Richard Mille)
(zdroj: Richard Mille)
Zaměříme-li se na jiné značky, v létě 2022 byl Norris spatřen s hodinkami Royal Oak Chronograph „50th Anniversary“ o velikosti 38 milimetrů z nerezové oceli. Tyto hodinky byly inspirovány původním modelem Royal Oak a mají vzor „Grande Tapisserie“ s ikonickou barvou číselníku „Bleu nuit nuage 50”. Další místo ve sbírce zabírá titanový model Audemars Piguet Royal Oak Offshore 37 mm „Music Edition”. Tyto hodinky jsou vyrobeny z lehkého titanu a mají černý číselník s motivem „Mega Tapisserie” a duhovými akcenty. V kolekci závodníka nesmí chybět ani ikonické hodinky Rolex GMT- Master II „Pepsi”.
(zdroj: Audemars Piguet)
(zdroj: Audemars Piguet)
(zdroj: Rolex Newsroom)
Charles Leclerc (Richard Mille + Scuderia Ferrari)
Letos „bronzový” Charles Leclerc – společně se stájí Ferrari taktéž tvář značky Richard Mille – opět nezklame svým výběrem hodinek. V červnu letošního roku se stal dokonce jedním z investorů největšího světového inzertního portálu Chrono24. Dle jeho slov jsou pro něj hodinky jednou z jeho největších vášní, a právě tato investice mu umožnila být o krok blíže hodinářskému světu. Leclerc je se značkou Richard Mille spjat od roku 2018 a hodinky, které v rámci této spolupráce vznikly, vynikají nízkou váhou typickou pro monoposty F1, stejně jako velkou odolností a spolehlivostí. Prvním modelem, který je třeba uvést, je RM 67-02 „Charles Leclerc Edition” vážící pouhých 32 gramů. Bílo-červené provedení odkazuje na Leclercovu monackou národnost a také barvu stáje Ferrari. Vyrobené jsou z titanu třídy 5 a doplňuje je elastický řemínek. Tento model je považován ze nejlehčí automatické hodinky Richard Mille.
(zdroj: IFL Watches)
(zdroj: Richard Mille)
(zdroj: Big Moe Watches)
Za technologicky významný model lze považovat Richard Mille UP-01 Ferrari s tloušťkou pouhých 1,75 milimetrů. Produkt se stal výsledkem spolupráce s týmem Scuderia Ferrari, což podtrhuje společné nápady, hodnoty a technologické pokroky obou značek. S hmotností pouhých 2,82 gramů je jejich mechanismus RMUP-01 neskutečně lehký a nabízí rezervu chodu 45 hodin. Dle Richard Mille však dokáže odolat přetížení až 5 000 G bez poškození. Leclercovu sbírku hodinek RM doplňují modely RM 35-03 „Rafael Nadal” a RM 35-01 „Rafael Nadal”, RM 72-01 Flyback Chronograph nebo RM 61-01 „Ultimate Edition”. Součástí Leclercovy kolekce jsou mimo jiné luxusní hodinky Patek Phillipe Nautilus Time Travel z růžového zlata s modrým broušeným číselníkem. Tento model obsahuje tři komplikace – automatický flyback chronograf, intuitivní funkci „Travel Time” umožňující sledování dvou časových pásem naráz a synchronizované zobrazení data dle místního času. Sbírku Charlese Leclerca uzavírají Hublot Big Bang MECA-10 Black Magic s mohutným keramickým pouzdrem o 45 milimetrech s 10denní rezervou chodu.
(zdroj: Richard Mille)
(zdroj: Richard Mille)
(zdroj: Richard Mille)