Legendární společnost Audemars Piguet slaví v roce 2025 150leté výročí od svého založení, a to ve velkém stylu. Již v prvním kvartálu tohoto roku přichází s revolučními novinkami v modelových řadách Royal Oak a Code 11.59. V jejich srdci tiká zcela nový kalibr s komplikací perpetuálního kalendáře.
(Zdroj: Audemars Piguet)
(Zdroj: Audemars Piguet)
Perpetuální kalendář tvoří DNA značky
Komplikace věčného kalendáře je s Audemars Piguet pevně spojena, však také sahá až do roku 1875. Nový, od základu přepracovaný automatický kalibr 7138 navazuje na historicky významný strojek 2120/2800 z roku 1978. Tehdy se jednalo o nejtenčí mechanismus na světě s touto komplikací, umístěn byl do legendárního modelu Royal Oak. Od té doby jej hodináři postupně zdokonalovali a vyvíjeli a využívaly jej veškeré modely z portfolia značky s perpetuálním kalendářem. Ačkoli se zdálo, že od něj značka snad nikdy neupustí, bylo již na čase přijít s modernizovaným řešením.
(Zdroj: Audemars Piguet)
(Zdroj: Audemars Piguet)
Čím se vyznačuje nový kalibr?
S novým strojkem si hodináři opravdu vyhráli, jeho vývoj zabral 5 let a firma při něm podala 5 patentů. Manufakturní strojek využívá základní prvky z kalibru 7121, který najdeme v modelu Jumbo 16202. Skládá se ze 422 součástek a jeho tloušťka zabírá o 0,4 milimetrů méně nežli u předchůdce (celkem 4,1 mm). I přesto se podařilo citelně zvýšit rezervu chodu ze 40 na 55 hodin, a novinka dokonce tiká na vyšší frekvenci 4 Hz. Tenkého profilu strojku bylo možné dosáhnout uložením veškerých komponentů perpetuálního kalendáře na jednu úroveň. Číselník se skládá ze čtyř subčíselníků, kde spodní znázorňuje měsíční fázi a zbylé tři den v týdnu, datum a měsíc. Revoluční řešení přináší samotný proces nastavování hodinek, který konečně působí naprosto intuitivně a pohodlně. Majitel k němu nově nepotřebuje žádné nástroje, jelikož z pouzdra zmizela všechna tlačítka. Vystačí si tak s pouhou korunkou se čtyřmi pozicemi. Na samotných hodinkách vynikne skrze prosklená zadní víčka růžové zlato na můstcích a pérovníku, zbytek je potažený rhodiem.
(Zdroj: Audemars Piguet)
(Zdroj: Audemars Piguet)
Slova Sébastiana Vivase, ředitele muzea a kulturního dědictví AP
„Hodinky s kalendářem se v průběhu času vyvíjely tak, aby zachycovaly cykly nebeských těles pomocí kombinace malých vaček a ozubených koleček. Věčný kalendář – jeden z nejsložitějších v této kategorii – je jako malý mechanický počítač na zápěstí, který dokáže udržet správné datum po celé století. Věčné kalendáře poznamenávají historii značky Audemars Piguet již od roku 1875.”
(Zdroj: Audemars Piguet)
(Zdroj: Audemars Piguet)
Royal Oak Selfwinding Perpetual Calendar
Nový kalibr si jistě najde cestu do mnoha variant z celé kolekce značky. Již nyní se jím pyšní celkem šest novinek. Dvojici modelů Royal Oak doplňuje i verze z novodobé kolekce Code 11.59. Trojice dalších variant se liší pouze vintage nápisem na číselníku a speciálním rotorem strojku. Každé z těchto tří hodinek jsou symbolicky limitované na pouhých 150 kusů. Obě novinky z ikonické řady Royal Oak měří v průměru 41 a z profilu 9,5 milimetrů. První novinku tvoří ocelové pouzdro a světle modrý číselník. Druhý poté kombinuje inovativní materiál Sand Gold s číselníkem ve stejném tónu. Tato monochromatická iterace je teprve třetím produktem značky využívajícím tento materiál. Chybět nesmí tradiční vzor Grande Tapisserie na číselníku. Ocelový model (ref. 26674ST) si značka cení na 109 300 švýcarských franků, zlatý model (ref. 26674SG) na částku 130 tisíc franků.
(Zdroj: Audemars Piguet)
(Zdroj: Audemars Piguet)
Code 11.59
V AP nezapomněli ani na tuto moderní kolekci s kulatým pouzdrem, u kterého trvalo určitou dobu, než ji zákazníci docenili. O něco masivnější dojem z pouzdra způsobuje průměr 41 milimetrů s tloušťkou 10,6 mm. Silnější profil je dán specifickou stavbou těla hodinek, které zde tvoří bílé zlato. Reference 26494BC se vyznačuje číselníkem se světle modrým kouřovým gradientem a strukturovaným vzorem na pozadí. Lehkým zklamáním může být vodotěsnost pouze 30 metrů. Cenovka zde činí opět 109 300 švýcarských franků. Pouzdro je vsazené na kaučukový pásek se spodní stranou z hovězí usně a překlápěcí sponou z bílého zlata.
(Zdroj: Audemars Piguet)
(Zdroj: Audemars Piguet)
Royal Oak Perpetual Calendar „150th Anniversary” Openworked
I přes velkolepé představení hodinek s novým kalibrem mysleli v Le Brassus také na důstojnou rozlučku s předchozím strojkem. Zcela poslední verze 5135 završuje jeho příběh v titanovém pouzdru tradičně o průměru 41 milimetrů. Tloušťka se sice o jeden milimetr vměstnala pod 1 centimetr, avšak vodotěsnost klesla na chabých 20 metrů. Specifické kouzlo hodinkám dodává jejich otevřená architektura, která odhaluje technické finesy strojku a řemeslného zpracování. Detaily číselníku zdobí sytě modrý tón. Reference 26585XT je limitovaná opět na 150 vyrobených kusů.
(Zdroj: Audemars Piguet)
(Zdroj: Audemars Piguet)