Po dlouhých čtyřech letech od spuštění kolekce [Re]Master představil Audemars Piguet druhý model. Jak již název napovídá, jedná se zde o specifickou řadu produktů mající za úkol citlivě odít historické modely do moderního hávu. Při spatření tohoto mistrovského kousku se rozhodně nebudete nudit.
Inspirací pro premiérový model řady se v roce 2020 stal chronograf ze čtyřicátých let minulého století. Aktuální novinka však pracuje s naprosto odlišnou koncepcí. V sídle značky – Le Brassus – zapátrali v archivu opravdu pečlivě a překvapivě zvolili přepracování extrémně vzácného modelu 5159BA z roku 1960. Tento unikátní kousek z osmnáctikarátového žlutého zlata vyprodukovala tehdy společnost v pouhých sedmi kusech. Poválečné období obecně přineslo světu designu nespoutanou kreativitu a extravaganci. Audemars Piguet tehdy hojně experimentoval, mezi lety 1959 a 1963 vyprodukoval 30 modelů asymetrických hodinek, většinu v pouhých jednotkách kusů.
Model [Re]Master02 (ref. 15240SG.OO.A347CR.01) opravdu nelze přehlédnout. Zcela dominantně působí promyšlená kombinace ostrých úhlů a hran, které dynamicky mění odlesky a tóny jednotlivých povrchů a barev hodinek. Tým návrhářů se nedržel zpět a za vhodný materiál použil to nejnovější, co značka momentálně nabízí – osmnáctikarátové zlato Sand Gold. Veřejnost jej měla možnost poprvé spatřit letos na speciálním modelu Royal Oak Selfwinding Flying Tourbillon Openworked. Jedná se o slitinu zlata, mědi a palladia, jejíž tón působí hřejivě a nachází se někde na pomezí mezi bílým a růžovým zlatem. Pouzdro je zde zpracováno s broušenou povrchovou úpravou, výjimku tvoří pouze luneta číselníku.
Pozornost na sebe dále strhává tón modré barvy Bleu Nuit Nuage 50, který nalezneme také na ikonickém modelu Royal Oak Jumbo. Číselník je navíc dělený dvanácti liniemi taktéž ze zlaté slitiny, jež mají kromě estetické funkce za úkol dopomoci optimálně vyčíst aktuální čas. Každý trojúhelník navíc zdobí broušená povrchová úprava, vždy s jedinečným směrem jednotlivých vláken. Estetické detaily jako šestiúhelníková korunka symbolizující model Royal Oak či otevřené zadní víčko pouze dokazují technologický a designérský um značky. Za pomyslný vrchol lze označit dokonale řezané safírové sklíčko pokrývající magický číselník.
A jak se jeví novinka v řeči čísel? Lehce kontroverzní se zdá být průměr pouzdra 41 mm, jedná se totiž o citelný nárůst z 27,5 mm u historického modelu. Příjemným rozměrem je však tloušťka těla, v jehož útrobách tiká automatický nátah Caliber 7129, a sice pouhých 9,7 mm. Hodináři jakožto základ chytře využili mechanismus z modelu Royal Oak Jumbo Extra Thin, zde o tloušťce pouhých 2,8 mm. I přes své drobné rozměry disponuje rezervou chodu příjemných 52 hodin. Vzhledem k povaze hodinek není zapotřebí kritizovat nízkou voděodolnost 30 metrů, tím spíše, že jsou dodávány s náchylným koženým řemínkem.
Limitovaný model [Re]Master02 se stal přesně dvakrát raritnějším nežli premiérový model z kolekce – na své si přijde pouhých 250 zájemců, předpokládáme že z řad vážených zákazníků značky. Cena 47 400 euro je dána především náročným výrobním procesem a použitím drahých materiálů, je však jisté, že model se pro vášnivé sběratele jeví jako extrémně atraktivní. Za pádný důvod lze kromě dokonalého produktu považovat i perspektivní vývoj jeho hodnoty. Ačkoliv mohou hodinky lehce polarizovat veřejnost, ze strany Audemars Piguet se jedná o velmi promyšlený a inovativní krok. Odvaha a touha posouvat limity nemožného jsou s ikonickou značkou dlouhodobě pevně spojeny.