Pokud máte rádi vůni spálených pneumatik a benzínu, toužíte po závodnických hodinkách a nechce se vám zrovna čekat několik let na legendární Daytony, zde je pár tipů, které by vás mohly zaujmout.
Závodnických hodinek je jistě mnoho druhů, ale obecný úzus je, že se zpravidla jedná o hodinky s komplikací chronografu, tedy stopek potřebných k měření časových úseků, a tzv. tachymetrickou stupnicí na vnitřní nebo vnější lunetě umožňující vypočítávat průměrnou rychlost pohybujícího se objektu na přesně vymezené vzdálenosti (typicky 1 kilometru nebo 1 míle). Přesně takový typ hodinek tedy dnes budeme hledat, a jak název článku napovídá, hledat budeme hodinky striktně mechanické, ať už s manuálním, nebo automatickým nátahem. A protože každý může nebo chce do nových hodinek zainvestovat rozdílnou sumu peněz, rozdělíme si adepty do šesti kategorií podle ceny.
Do 50 tis.
- Steinhart Ocean One Vintage Chronograph II
Ať už v bílé, nebo černé, předloha těchto hodinek je každému víc než jasná, což ostatně může být pro spoustu klientů zároveň největší překážkou. Přestože této německé značce vyrábějící hodinky ve Švýcarsku bývá často mezi hodinářskou komunitou předhazováno, že její modely více než okatě čerpají inspiraci zejména u designu hodinek Rolex, faktem zůstává, že hodinky Steinhart jsou pověstné svým perfektním poměrem kvality a ceny. Výborná úroveň zpracování, safírové sklíčko, šroubovací korunka i tlačítka chronografu zaručující vodotěsnost 100 m a mechanický švýcarský strojek z produkce La Joux Perret na ruční nátah s rezervou 55 hodin za 1 250 Eur (necelých 32 tis. Kč aktuálním kurzem) u těchto chronografů je toho zářným důkazem.
- Tissot PR516 Mechanical Chronograph
Horká letošní novinka ze stáje Tissot vzdává poctu stejnojmennému modelu ze 70. let. Oproti své historické předloze, která měla kolem 37 mm, tato moderní reinterpretace narostla do na dnešní dobu nositelnějších rozměrů pouzdra o 41 mm. Retro nádech hodinkám, které se aktuálně nabízejí pouze v černém provedení číselníku, dodávají kontrastní sytě oranžové ručičky – centrální chronografová a dvě malé na hodinovém a minutovém sčítači. Sklíčko je tzv. „box shaped“ (hranatě klenutý) safír a nabízí antireflexní úpravu. Milovníky staré školy jistě potěší strojek na ruční nátah s rezervou 68 hodin, který byl vytvořen speciálně pro tento model a který je odvozen od kalibru Valjoux 7753. Náramek hodinek s rychloupínacími stěžejkami, které umožňují jednoduché a rychlé prohození náramku i bez použití vystěžejkovače, ocení ti, kteří rádi na hodinkách střídají řemínky podle nálady. Doporučená prodejní cena této novinky by měla být 47 240 korun.
50–100 tis.
Značka Tissot má v portfoliu další krásný závodnický retro kousek, ale již s automatickým strojkem a o něco dražší cenovkou. Model Heritage 1973, inspirovaný modelem Tissot Navigator z roku 1973 a odkazující na partnerství se závodním týmem Kessel Classic Racing Team, je limitovanou edicí o 1973 kusech a se svými 43 milimetry je o trošku větší něž výše zmíněný model PR516. Hodinky se dodávají na hnědém koženém perforovaném řemínku s kulatými otvory, který evokuje závodnické kožené rukavice a odkazuje na typické kulaté otvory volantů závodních aut. Pod průhledným dýnkem tepe automatický strojek Valjoux 7753 o frekvenci 4 Hz nabízející rezervu nátahu kolem 60 hodin. Tyto krásné hodinky pořídíte za 60 080 korun.
Loni představená omlazená řada Conquest s sebou kromě klasických tříručkových modelů přinesla i velice atraktivní chronografy s keramickou tachymetrickou lunetou. Kromě čtyř dostupných barevných provedení z jádrové kolekce (Sunray Brown, Circular Black, Sunray Blue, Matt Silver) řadu doplnil i limitovaný model o 2042 kusech věnovaný lyžaři Marcu Odermattovi.
Pouzdro o velikosti 42 mm ukrývá automatický strojek L898 s křemíkovým vláskem zaručující zvýšenou antimagnetickou ochranu a poskytující rezervu nátahu cca 59 hodin. Sklíčko je safírové a je opatřeno několika vrstvami antireflexního povlaku na vnější i vnitřní straně pro perfektní čitelnost za každých podmínek. Cena standardních modelů na ocelovém tahu činí 93 600 korun, limitovaná edice Marco Odermatt na syntetickém řemínku vyjde pak na 98 800 korun.
100–150 tis.
Britská hodinářská značka Bremont, jejíž hodinky zviditelnil například i hollywoodský film Kingsman, má blízko nejen k letectví, ale k rychlým strojům obecně. Jejich partnerství s automobilovou značkou Jaguar dalo vzniknout několika zajímavým modelům. Tato limitovaná edice o 300 kusech vzdává poctu legendárnímu modelu Jaguar D-Type, který vyhrál slavný závod Le Mans 24 Hours třikrát mezi lety 1955 až 1957. Že jde o skutečně závodnické hodinky, nelze přehlédnout. Modrý číselník s kontrastními sčítači chronografu zdobí dobové logo automobilky Jaguar, korunku hodinek lemuje dezén pneumatiky Dunlop a pod průhledným dýnkem můžeme obdivovat zdobný rotor samonátahu ve tvaru tříramenného volantu závodního vozu. Cena této limitované edice je 142 380 korun.
Pokud je některá značka známá svým skvělým poměrem ceny a výkonu, je to určitě Tudor – sesterská značka společnosti Rolex. Tyto chronografy s tzv. „panda“ a „reverse panda“ číselníkem nabízejí rezervu nátahu 70 hodin a díky šroubovací korunce i tlačítkům chronografu vodotěsnost 200 metrů. Nabízí se na klasickém ocelovém tahu, na kvalitním tkaném textilním řemínku francouzské společnosti Julien Faure, případně na koženém řemínku s podložkou (tzv. „bund strap“), který dává hodinkám více retro vzhled. Cena je 138 900 korun na kůži a textilním řemínku a 147 500 korun na oceli.
150–200 tis.
V seznamu závodnických chronografů nelze opomenout takovou značku, jako je Tag Heuer, která je se světem motosportu neodmyslitelně spjatá již řadu let. Ikonická modelová řada Carrera, která vznikla v 60. letech jako odkaz slavného automobilového závodu Carrera Panamericana, jednoho z nejnebezpečnějších závodů na světě, zahrnuje celou škálu modelů. Nejnovější a velice povedenou variantou je model Carrera s krásným broušeným stříbrným číselníkem ve velikosti 39 mm odkazující svým designem na historický model Heuer 7753 SN. Dominantou hodinek je výrazné vypouklé sklo, které umožňuje perfektní čitelnost vnitřní tachymetrické lunety a zkoseného armovacího kroužku s minutovou stupnicí. Inhouse strojek TH20-00 nabízí rezervu nátahu úctyhodných 80 hodin při zachování frekvence 4 Hz (28 800 polokmitů za hodinu). Cena tohoto modelu je 171 900 korun.
Dalším vydařeným chronografem, tentokrát svým designem trošku modernějším a spotovnějším, než jsou výše uvedené chronografy Bremont Jaguar D-Type, je model WR-22. Název odkazuje na partnerství značky Bremont s britskou automobilovou stájí Formule 1 Williams Racing. Tyto 43 mm velké chronografy s tzv. třídílným Trip-Tick pouzdrem, charakteristickým prvkem hodinek této značky, zdobí na zadní straně rotor samonátahu s logem závodní stáje Williams Racing, které najdeme na zadním spoileru u jejich monopostů. Za 185 380 korun dostanete v balení kromě těchto hodinek i stylový sběratelský předmět, a sice originální matici z kola vozu Williams Racing.
200–250 tis.
Pro fanoušky amerických „muscle cars“ je řada Top Time od značky Breitling téměř povinností. Kolekce je věnovaná takovým ikonám, jako jsou Ford Mustang, Shelby Cobra, Chevrolette Corvette nebo Ford Thunderbird. Každé hodinky se nesou v jiném barevném provedení v závislosti na typu automobilu a kromě barvy je odlišuje i samotné logo daného automobilu vyobrazené na číselníku a dýnku hodinek. Uvnitř tiká věhlasný manufakturní strojek B01 s COSC certifikací a 70hodinovou rezervou nátahu. Na koženém řemínku jsou hodinky cenově těsně pod hranicí 200 tisíc, na kovovém pleteném náramku typu „mesh bracelet“ vychází na 205 000 Kč.
Byl by hřích v seznamu závodnických chronografů nezmínit takovou legendu, jakou jsou Tag Heuer Monaco. Tyto ikonické závodnické hodinky typické svým netradičním hranatým pouzdrem a natahovací korunkou na levé straně proslavil mimo jiné herec Steve McQueen, který je spolu se závodnickou kombinézou a nášivkou Heuer na pravém rameni nosil na zápěstí ve filmu Le Mans z roku 1971. Současná novodobá varianta tohoto modelu vychází na 209 000 Kč.
- Omega Speedmaster Professional
Přestože slavné „Moonwatch“ jsou již navždy spojeny s Apollo programem a prvním přistáním člověka na Měsíci, původní záměr pro tuto modelovou řadu, kterou Omega v roce 1957 představila, byl poněkud jiný: tento legendární chronograf by určitě neměl chybět právě v našem seznamu závodnických hodinek . Nejnovější verze této ikony nabízí manuálně poháněný kalibr 3861 s Co-Axiálním krokovým mechanismem s METAS certifikací a ve verzi se safírovým sklíčkem a průhledem na strojek vychází na 221 800 Kč.
250–300 tis.
- Zenith Chronomaster Sport
Tyto 41 mm velké chronografy s legendárním strojkem El Primero fungujícím na frekvenci 5 Hz (36 000 polokmitů za hodinu) a nabízejícím přesnost stopování času na 1/10 vteřiny byly původně představeny v bílé a černé variantě, ale dnes už kolekci doplňuje např. i modrá, růžová či zelená barva ocelových modelů, stejně jako varianty ve zlatě nebo kombinace zlato-ocel. Ocelová verze s keramickou lunetou na tahu se nabízí za 283 200 Kč.
Nyní už zbývá jen vybrat svého favorita, sehnat si kožené závodnické rukavice a vyrazit na projížďku…