S pomalu narůstajícími teplotami a blížícím se létem je téma potápěčských hodinek na ruce čím dál aktuálnější. V dnešním článku se tedy zaměříme na možné kandidáty, kteří při letních radovánkách u vody bez problémů obstojí. Jako v posledním článku o chronografech zachováme stejné cenové kategorie a dívat se tentokrát budeme po mechanických potápěčských hodinkách s podmínkou, aby se v rámci stanoveného rozpočtu nabízely primárně na kovovém tahu. 

Do 50 tis.

Certina DS Action Diver

Tyto hodinky jsou dostupné ve velikostech 38 mm a 43 mm a splňují normu ISO 6425 pro potápěčské hodinky. Na dýnku nesou charakteristický obrázek želvy, odkazující na tzv. DS concept (double security), který společnost Certina od 60. let využívá za účelem zvýšení mechanické odolnosti a vodotěsnosti svých hodinek, která je v tomto případě 300 m. Hodinky pohání strojek ETA Powermatic s osmdesátihodinovou rezervou nátahu. Menší z modelů s hliníkovou vložkou lunety vychází na 22.990,- Kč, větší model s keramickou lunetou pak na 26.890,- Kč.

Seiko SPB453J1

Japonská značka Seiko nabízí celou škálu potápěčských hodinek v různých cenových segmentech a umí nabídnout perfektní poměr ceny a kvality již v nižších cenových hladinách kolem 12 tisíc (vzpomeňme např. legendární „želvy“). Model SPB453 z našeho výběru je novější a vylepšenou verzí předchozího modelu SPB143 a je poctou a zároveň odkazem vůbec prvních potápěčských hodinek Seiko z roku 1965 známých jako „62MAS“. Rozměry pouzdra byly nepatrně uhlazeny na současný průměr 40 mm x 46.4 mm délky x 13 mm na výšku. Datumové okénko bylo elegantně přesunuto na pozici „půl páté“ a díky černému datumovému věnci vizuálně nenarušuje indexy číselníku a celkovou symetrii. Nový strojek 6R55 nabízí rezervu nátahu 72 hodin a vodotěsnost nového modelu narostla z původních 200 m na 300 m. Cena tohoto modelu je 36.100,- Kč.

st-navrh-bez-nazvu-11-.png
(zdroj Seiko)

50–100 tis.

Doxa Sub 300 Professional

Fanouškům potápění, nebo pouze potápěčských hodinek, jistě není potřeba představovat značku, jako je Doxa, která je v tomto odvětví jako doma. Model Sub 300 Professional je přímým nástupcem legendárního modelu z roku 1967, který proslavil samotný Jacques-Yves Cousteau, francouzský námořní důstojník a oceánograf, který si tento model při svých podvodních dobrodružstvích oblíbil. Zřejmě nejvíce ikonická je pro tento model oranžová verze, ale existuje ještě dalších 6 barevných variant, ze kterých si zájemce může vybrat. Typickým znakem těchto hodinek je pouzdro tzv. „tonneau“ tvaru, dvojitá luneta značící hloubku a časové intervaly umožňující rychlý výpočet, jak dlouho může potápěč v dané hloubce zůstat, aniž by musel během vynořování dělat dekompresní přestávky, a v neposlední řadě výrazně vypouklé sklíčko, které je v této moderní reedici safírové a svým tvarem dokonale imituje plexisklo vintážních modelů. Neméně ikonický je i ocelový náramek, tzv. „beads of rice“, jehož články připomínají zrnka rýže a který dodává hodinkám na retro charakteru. Tyto legendární potápěčské hodinky pořídíte na ocelovém náramku za 67.290,- Kč.

Longines Ultra Chron

Tyto netradiční retro potápky věrně odkazující na původní model Ultra Chron, představený značkou Longines na přelomu 60. a 70. let, se vyznačují svým vysokofrekvenčním 5Hz strojkem, který společnost ETA vyvinula ve spolupráci s Longines výhradně pro tento model. Hodinky certifikované jako „ultra chronometr“ jsou testovány nezávislou zkušební laboratoří TimeLab v Ženevě během 15 dní v pěti různých polohách a třech teplotách a na rozdíl od klasického COSC se testování týká zkompletovaných hodinek, nejen pouhých strojků.  Červeně graduovaná luneta s luminiscenčními čísly je kryta odolnou safírovou vložkou chránící proti poškrábání. Hodinky na ocelovém tahu přijdou na 89.700,- Kč.

100–150 tis.

Oris Aquis Date Calibre 400

Nezávislá švýcarská hodinářská značka Oris, jejíž historie se datuje k roku 1904, představila před pár lety svůj úchvatný in-house kalibr 400 se zvýšenou ochranou proti magnetismu a se dvěma pérovníky, zásobujícími hodinky působivou pětidenní rezervou nátahu. Oris svému novému strojku důvěřuje natolik, že na hodinky po registraci poskytuje záruku po dobu 10 let a po stejné době doporučuje i první servis strojku. Nový kalibr 400 začala jako první používat právě modelová řada Aquis, která reprezentuje moderní potápěčské hodinky se svébytným designem, zahrnujícím robustní zkosené nožky integrované do náramku nebo masivní korunku obklopenou charakteristickými ochrannými výstupky se šrouby. Ocelové verze těchto hodinek pořídíte pod hranicí sto tisíc, verze s okrajem lunety z 18k žlutého zlata, které hodinky povyšuje na další úroveň a perfektně ladí zejména se zeleným číselníkem, pak za 113.990,- Kč.

vv-navrh-bez-nazvu-12-.png
(zdroj Oris)

Tudor Black Bay 

Značka Tudor má ve své historii potápěčské hodinky pevně zakořeněny a ať už vyberete jakýkoliv model z jejich řady Black Bay nebo Pelagos, můžete si být jisti perfektní úrovní zpracování a nekompromisním výkonem na souši i pod vodou. Co však stojí za zvláštní zmínku, je jejich nejposlednější počin, a sice inovovaná verze hodinek Black Bay ve standardní 41mm velikosti. Vloni představená verze s burgundy červenou lunetou nebo letošní novinka v monochromatickém černém provedení se nabízí na ocelovém třídílkovém nebo jemnějším pětidílkovém tahu a na černém kaučukovém řemínku. Hodinky oproti předchozí generaci prošly celkovým faceliftem a dostaly elegantnější a uhlazenější tvary a nižší profil pouzdra. Nejvýznamnějším technologickým posunem je však nový „Master Chronometer“ in-house strojek, který je certifikovaný švýcarským federálním institutem pro metrologii (METAS) a nabízí mimo jiné zvýšenou antimagnetickou ochranu až do 15.000 Gauss a přesnost v rámci 0 až +5 sekund za den. S těmito hodinkami tedy pozdě nikdy nikam nepřijdete. Cena je v rozpětí od 117.260,- Kč do 120.200,- Kč v závislosti na typu kovového tahu.

150–200 tis.

Omega Seamaster Diver 300

Hodinky, kterým nikdo v rámci hodinkové komunity neřekne jinak než „Bondovky“. Nejaktuálnější generace dnes již legendárního modelu, který poprvé ozdobil zápěstí tajného agenta 007 v podání Pierce Brosnana ve filmu Zlaté Oko (1995), nepatrně narostla do rozměru 42 mm, má datumové okénko přemístěné z pozice třetí hodiny na šestou, odolnější keramickou lunetu a oproti předchozí generaci kóničtější tvar zevního heliového ventilu, který je pro tyto hodinky charakteristický. Na číselník se po delší době opět vrátily vlnky, další poznávací znamení původního modelu, byť v trošku jiném rozložení. Uvnitř tiká kalibr 8800 označovaný jako Master Chronometer se zvýšenou antimagnetickou ochranou. Hodinky jsou dostupné v různých barevných provedeních, ale správný fanoušek bondovek ví, že Brosnan nosil modré. Na tahu jsou k dispozici za 164.800,- Kč.

IWC Aquatimer

Švýcarská značka IWC (International Watch Company) z města Schaffhausen je renomovaným výrobcem hodinek, který se zřejmě většině lidí vybaví zejména ve spojitosti s jejich pilotními hodinkami jako Big Pilot nebo Mark, elegantními modely Portugieser či Portofino, případně „gentovskými“ Ingenieur s integrovaným tahem. Tato značka však nabízí i vzhledově celkem unikátní potápěčské hodinky, které neomílají stále dokola stejný design, ale nabízejí něco trochu jiného. Model Aquatimer se 42 mm velkým pouzdrem se vyznačuje robustním vzhledem a originálně umístěnou druhou korunkou na pozici devíti hodin, pomocí níž je možno ovládat vnitřně otočnou lunetu. Toto neobvyklé řešení dodává hodinkám symetrii a působí celkově vyváženým dojmem. Vodotěsnost těchto hodinek je 300 m a za zmínku stojí manufakturní kalibr 32111 poskytující hodinkám rezervu nátahu úctyhodných 120 hodin. Prakticky řešený je i rychloupínací mechanismus pro kovový náramek, umožňující jeho snadné a rychlé sundání a prohození za kaučukový řemínek i bez použití nářadí. Cena za tento model činí 193.800,- Kč.

200–250 tis.

Omega Planet Ocean 600M „Summer Blue“

Značka Omega  v loňském roce představila k příležitosti 75 let modelové řady Seamaster sérii celkem 7 různých Seamaster modelů ve svěžích letních modrých barvách. U každého z modelů má gradientní modrá barva na číselníku různý odstín s ohledem na vodotěsnost daného modelu. Jinými slovy, čím větší hloubka, do které hodinky mohou, tím tmavší modrá barva na číselníku je. Varianta modelu Planet Ocean, který patří spolu s modelem Diver 300 mezi stěžejní potápěčské hodinky značky Omega, byla v této edici zmenšena na 39,5 mm. Tmavě modrá keramická luneta ohraničuje gradientní, vertikálně broušený modrý číselník vyrobený také z keramiky. Hodinky pohání Co-axiální Master Chronometer kalibr 8800, který je ukryt pod plným dýnkem vyobrazujícím Poseidona s pověstným trojzubcem. Cena činí 206.000,- Kč.

Rolex Submariner

Bezpochyby jedny z nejikoničtějších potápěčských hodinek a vlastně hodinek jako takových. Skutečná legenda, která se v průběhu let, co se designu týče, skoro nezměnila. Hodinky, které jsou spolu s Blancpain Fifty Fathoms považovány za vůbec první skutečně potápěčské hodinky na světě. Nejnovější generace Submariner narostla o milimetr na současných 41 mm a pyšní se tím nejmodernějším strojkem z dílny Rolex, obsahujícím patenty jako tlumiče nárazu Paraflex nebo krokový mechanismus Chronergy. Kalibr 3230 v modelu Submariner nabízí rezervu nátahu kolem 70 hodin. Skuteční potápěči nosící neoprenový oblek, ale i kdokoliv, komu se více mění obvod zápěstí, ocení možnost mikroregulace díky sponě Glidelock, a to až v rozpětí 20 mm. Oficiální cena modelu Submariner bez data, která je po estetické stránce věrnější prapůvodnímu modelu, vychází v přepočtu něco přes 240 tisíc.

250–300 tis.

Jaeger LeCoultre Polaris Automatic

Švýcarský výrobce JLC patří mezi jedny z nejrenomovanějších v oblasti vysoké hodinařiny a je spojován zejména s hodinářskými komplikacemi, jako je tourbillon nebo minutová repetice. Většině lidí se zřejmě jako první vybaví legendární model Reverso, který je vlajkovým modelem této značky. Firma JLC ovšem dala světu jeden ze zásadních potápěčských modelů, který byl jako první vybaven funkcí alarmu. Moderní řada Polaris Automatic ve velikosti 41 mm se dvěma typickými korunkami, kdy jedna slouží k ovládání vnitřní otočné lunety, se v esteticky čisté variantě bez datumového okénka nabízí jak v modré, tak v černé variantě. Hodinky v sobě snoubí sportovního ducha a eleganci, a to i díky tloušťce pouzdra pouhých 11,2 mm. Pořizovací cena je 281.000,- Kč.

(zdroj Jaeger Le-Coultre)

Zenith Defy Extreme Diver

Letošní novinka švýcarské manufaktury Zenith rozšířila portfolio modelové řady Defy o plnohodnotné potápěčské hodinky s moderním a neotřelým designem. Model Extreme Diver v titanovém provedení ve 42,5mm pouzdře s typickými ostrými rysy, na jaké jsme u řady Defy zvyklí, nabízí díky heliovému ventilu vodotěsnost 600 metrů. Hodinky jsou osazeny vysokofrekvenčním 5Hz manufakturním strojkem El Primero dodávajícím hodinkám rezervu nátahu 60 hodin. Číselník je ozvláštněn reliéfem drobných hvězdiček a kromě titanového tahu je pomocí rychloupínacího mechanismu možné na hodinky nasadit kaučuk nebo textilní řemínek vyrobený z recyklovaných rybářských sítí.  Doporučená cena tohoto modelu činí 283.200,- Kč.

Ať už zvolíte jakýkoliv z uvedených modelů, podle individuálního vkusu nebo možností, na ruce budete mít v každém případě spolehlivý nástroj, který bude pod vodní hladinou jako doma. 

Je však důležité zdůraznit, že i o profesionální nástroj je potřeba se adekvátně starat. Po koupání ve slané nebo silně chlorované vodě je vhodné hodinky vždy pečlivě opláchnout sladkou vodou a důkladně osušit. Zároveň je na místě kvalitu těsnění u hodinek pravidelně kontrolovat, neboť těsnicí prvky v hodinkách podléhají časem stárnutí a opotřebení vlivem teplot, chemikálií apod. Proto je vhodné jednou za 1–2 roky, zejména před sezonou a plánovaným koupáním s hodinkami na dovolené, nechat si je u hodináře zkontrolovat pomocí tlakové zkoušky a v případě nutnosti nechat přetěsnit.

Líbil se vám tento článek?
Sdílejte ho přátelům.

Další články